haar dit belangrijk gemis minder zwaar doen gevoelen. Daarbij komt, dat het tijdstip waarop de artillerie van den aanvaller de lijn van weerstand niet meer onder vuur kan nemen, door den verdediger aangegrepen wordt om den tegenaanval uit te voeren. Ook nu zijn het de machinegeweren, die met de infanterie dit retour-offensief een krachtig halt moeten toeroepen. Tenslotte zijn de mitrailleurs bij uitstek geschikt, om de stelling, eenmaal genomen, te bekronen. Ze zullen er eerder zijn dan de artillerie, die nog moet opleggen en veel verder verwijderd is. Op het oogenblik, dat het hoofdwapen zoo'n groote behoefte heeft niet slechts aan steun door vuur, maar nog meer aan een moreelen steun, zijn ze aanwezig. De zoo wel geestelijk als lichamelijk uitgeputte infanterie kan op adem komen, zich reorganiseeren en de artillerie volgt. P. 148 en 149. Naar onze meening legt het voorschrift wel wat al te veel den nadruk op het bevuren van dichte doelen, die toch op het gevechtsveld zeer zeker uitzondering zullen wezen. Wij zouden denken, dat de mitrailleursectie, die per minuut zoo'n overweldigende vuurkracht kan ontwikkelen, die zoowel in de diepte als breedte kan spreiden, die met meer dan één vizier kan schieten, juist bij uitstek geschikt ware om al die doelen onder vuur te nemen, die door het infanteriepro- jectiel vernietigd kunnen worden. Dichte doelen verdienen voorzeker de voorkeur, maar regel zal toch zijn, dat een in loopgaven goed gedekt opgestelde verdediger of een tot ijle tirailleurlinieën zijn toevlucht ne mende aanvaller bestookt zal moeten worden. En hiertoe zijn de machinegeweren trouwens best in staat. In den Russisch-Japanschen oorlog kwam het voor, dat geheele tirailleurlinieën als het ware weggemaaid werden. Ook uit schietproeven bleek herhaaldelijk, dat de mitrailleurs wel de gelijk op niet-gesloten formaties succes kunnen behalen. De generaal Langlois zegt in zijn bekend werk „L'Artillerie de Campagne en liaison avec les autres armes": „La mitrail leuse peut nuancer son tia r volontéElle est done en état de lutter contre une ligne peu dense de tirailleurs." 42 INDISCH MILITAIR TIJDSHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 54