530 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT terie van Koloniën, terwijl één werd gered uit de handen van een logementhouder, wien langs gerechtelijken weg des mans pensioenacte moest worden afgenomen, en de noodige stappen gedaan om hem op Bronbeek te doen plaatsen, wat ook gelukte. Een viertal afdeelingen benoemden alsnog een speciale commissie, of wezen een persoon aan, belast met den arbeid in den kring, welke allen hun taak met voorbeeldigen ijver vervullen. Een afdeeling hielp één harer cliënten aan een positie, andere zorg den voor goede kosthuizen, één bezorgde een O. I. Mil., door het af geven van een getuigschrift, een betrekking in het Buitenland. De correspondent te Amsterdam plaatste wederom eenigen op de sollicitantenlrjst bij den bewakingsdienst. De Comm. van Afm. aldaar verleende zijn gewaardeerde tusschen- komst om een tweetal bij rijksinstellingen te plaatsen. De Afd. 's Gravenhage liet ook nu weer allen opzoeken en deed ons omtrent hen en hunne levensomstandigheden uitvoerige mededee- lingen. Daarbij bleek dat slechts in één enkel geval de dadelijke hulp van de afd. gewenscht was. Het behoeft geen betoog, dat deze afd. in het bijzonder een woord van hartelijken dank heeft verdiend. Ook de Afd. Haarlem zond ons een zeer omvangrijk rapport, dat echter zeer tot onzen spijt weinig bemoedigends inhoudt. De Com missie, daar werkzaam, bon niet optredeD zooals ze dat wel wenschte, had voorts minder aangename ervaringen en zint daarom op middelen om in den vervolge betere resultaten te verkrijgen. Zij is overigens zeer actief en doet dikwijls op de plaatselijke overheden een beroep om ons te steunen. Een en ander verdient onzen lof. In 1910 bleek bij vernieuwing hoe moeilijk het is, om de daartoe geschikte en genegen personen aan arbeid te helpen. Yoor een groot deel is daarvan de heerschende werkeloosheid schuld. In onderscheidene gevallen van allerlei aard werden door de be sturen van sommige afdeelingen aan onz?n Secretaris inlichtingen gevraagd. Het mocht ons op deze wijze gelukken ook gevestigde O.-I. Mil. soms van dienst te zijn. Een enkele werd op ons advies door een afdeelingsbestuur, hoewel niet zonder moeite, uit handen van een woekeraar verlost. Het optreden van dit bestuur strekt den leden tot eere. De uitreiking van de bekende boekjes Gepensioneerden" en „Wen ken en waarschuwingen voor den O.-I. Militair," welke tot heden ge schiedde door tusschenkomst van de administrateurs der passagiers booten, heeft niet tot goede resultaten geleid, waarom het Comité de mogelijkheid overdenkt omle in Ned.-Indië voor de kustplaatsen correspondenten te benoemen en 2e de militaire autoriteiten aldaar te bewegen tot medewerking, ten einde te geraken tot de zekerheid, dat ieder gepensioneerd O.-I. Militair reeds in Indië de genoemde boekjes ontvangt. Het laat zich aanzien, dat de daartoe te nemen maatregelen met succes zullen worden bekroond. Pogingen om ook voor hen, die met hun pensioen naar het Buiten land vertrekken, iets te doen, faalden. Een door het Comité opgeworpen plan om verandering te doen brengen, in de wijze van uitbetaling der pensioenen is in overweging.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 550