INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 541 huidige verbouwing van de Topographische inrichting zal met een en ander wel nauw verband houden. Eene verplaatsing van de ge- heele inrichting naar Bandoeng zou een momenteel wel kostbaarder, doch in verlerlei opzicht meer aanbevelenswaardige maatregel zijn geweest om aan deze instelling, die door de muren harer gebouwtjes dreigt heen te groeien, de gelegenheid te geven zich naar behooren in te richten en te ontwikkelen. Het Administratief gedeelte maakt thans melding van het voorstel tot uitbreiding van den dienst met 2 opnemingsbrigades. Onze denkbeel den over het nut dezer uitbreiding hebben wij verleden jaar reeds geuit. Onder Opleiding lezen wij weder alleen van eene practische. Wij vermeenden, dat de officieren ook in de gelegenheid werden gesteld de voor hun leidenden werkkring zoo noodige wetenschappelijke kennis te verwerven. Waar den officieren van andere wapens en diensten, zoomede den ambtenaren van het Binnenlandsch bestuur de gelegen heid geboden wordt om speciale vakkennis te verwerven aan bijzon dere, zelfs speciaal daartoe in het leven geroepen inrichtingen, zou ons eene op gelijke leest geschoeide detacheering van officieren van den Topographischen dienst bij de Technische hoogeschool een voor dezen tak van dienst hoogst nuttige en voor den Lande weinig kost bare maatregel lijken, om naast practische ook behoorlijk weten schappelijk onderlegde brigadechefs te verkrijgen. Van de Bijdragen van gemcngden aard kunnen wij De landrente- belastingswerkzaamheden stilzijgend voorbijgaan als vallende buiten het kader van den Topographischen dienst. Wij kunnen de Landsdrukkerij, die voor het eerst het jaarverslag heeft gedrukt denzelfden lof toekennen, als wij voorheen deden aan de Javasche boekhandel en drukkerijhet jaarboek is een keurige topographische arbeid gebleven. Alleen meenden wij nog al eens druk fouten en een enkele omissie te bemerken, terwijl het verslag bui tensporig laat verschenen is, hetgeen voor de samenstelling van jaar periodieken in het moederland, die er gegevens uit moeten putten en voor ommekomst van het jaar gereed moeten zijn, uiterst hinderlijk is. Ten slotte zouden wij het wenschelijk achten, dat in de verschillende bijdragen meer overeenstemming werd gebracht in de titulatuur der officieren. Nu eens zegt men eenvoudig luitenant, dan weer luitenant opnemer of luitenant der Infanterie enz, nu eens eenvoudig Kapitein, dan weer ritmeester der Cavalerie, terwijl zonder onderscheid officieren van hetzelfde dienstvak-den Topographischen dienstworden bedoeld. Wat uniformeering en titulatuur betreft geven de Generale Staf en het Korps Marechaussee, beide eveneens dienstvakken met eene open forma tie, een navolgingswaardig voorbeeld. Eendeels door de weinige omvangrijkheid, welke de reeds plaats gevonden opnemings- en kaarteeringsarbeid hier te lande inneemt, anderdeels door het weinige overleg, dat onderling tusschen de ver schillende takken van Algemeen bestuur gepleegd werd, kon het meer malen gebeuren, dat t. b. v. de uitvoering van belangrijke werken, triangulatie-, opmetings-en kaarteeringswerkzaamheden werden ver- li. De beide eerstgenoemde kortheidschalve meetwerkzaamheden te noemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 561