542 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT richt,waarvan de resultaten later niet bruikbaar bleken te zijn voor het doel, waarvoor andere takken van dienst haar wenschten te benutten, zoodat eene geheele herbepaling moest plaats grijpen. Een ieder be paalde er zich toe slechts rekening te houden met de eigen en oogen- blikkelijke eischen, waaraan de arbeid moest voldoen, zonder dar andere takken van dienst in staat werden gesteld te beoordeelen of deze werk zaamheden, zij het dan ook met eenige aanvullingen of wijzigingen, later ook wellicht door hen zouden kunnen worden benut. De Topographische dienst vooral heeft hierdoor vele malen herhalingsar- beid moeten verrichten, en, waar de dienst der Irrigatie, van het Boschwe zen, het Kadaster, der Staatsspoorwegen en van het Mijnwezen ook in de toekomst meermalen de opneming door den Topographischen dienst zouden moeten vóórgaan, was het begrijpelijk, dat deze laatste tak van dienst zijn stem verhief tegen den weinigen samenhang en het geriDg overleg, die ter zake onderling bestonden, en naar centralisatie dei- leiding van dezen arbeid streefde. Het blijft de groote verdienste van den voormaligen Chef van den Topographischen dienst, den kolonel J. J. K. Enthoven, niet alleen de eerste te zijn geweest, die hiertoe den beslissenden stoot heeft gegeven, doch tevens dat hij de man is, die bedoelde centralisatie verwezenlijkt heeft. Het laat zich gemakkelijk raden, dat do moeilijkheden om hiertoe te geraken zeer talrijk waren, daar de betrokken takken van dienst moesten vreezen hierdoor in hunne rechten en belangen getroffen te zullen worden. Tegen de urgentie van deze centralisatievoorstellen was echter weinig aan te voeren en ook uit dit jaarverslag blijkt weer duidelijk, van hoeveel nut het voor den Topographischen dienst en van hoe groot finantieel vcordeel het derhalve voor den Lande zou zijn geweest, indien reeds een vijfentwintigtal jaren te voren ter zake een behoorlijk overleo- zou hebben plaats gevonden Den belangstellenden lezer verwijzen wij naar de bladz. 19, 23, 2d, 26, 27, en 28 van het onderwerpelijk verslag. Als resultaat van de centralisatievoorstellen werd o. m. eene Perma nente Commissie in het leven geroepen voor de centralisatie der opnemings- en kaarteerings werkzaamheden, welke commissie, onder pre sidium van den Chef van den Topographischen dienst, samengesteld is uit de Chefs der verschillende reeds genoemde takken van dienst, en van welke men verwachtte, dat zij de voor deze werkzaamheden zoo gewenschte algemeene leidende gedachte zou belichamen. Deze Commisie zal door de Departementschefs door rapporten en vorde- ringskaarten periodiek op de hoogte moeten worden gehouden van den gang van zaken. Zij zal de belangen van de verschillende takken van dienst hebben te behartigen en er zorg voor dragen, dat een herhaald opmeten van eenzelfde terreingedeelte uitgesloten blijft. 1) Keeds bijna 4 jaar is deze Commissie werkzaam, en hoewel het nut dat van haar arbeid uitgaat eerst na tientallen van jaren met juist heid te beoordeelen zal zijn, kan reeds dadelijk worden gezegd, dat 1). Het benutten voor topografische doeleinden van het Irigatienet in Krawang gaf alleen reeds eene bezuiniging van f43.000. Zie iaarversla°- over 1908 bladz. 65.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 562