544 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIET doen gelden en waardeeren. Tevens zouden wij in dit college eene plaats wenschen te zien ingeruimd voor den Inspecteur der Landelijke inkomsten en verplichte diensten, wiens verhouding tot den Chef van den Topografiechen dienst niet zuiver af te bakenen is, en wiens werkkring herhaalde bemoeiingen met de landrentemetingen noodzakelijk maakt. Wanneer deze Voorzitter der Parmanente Commissie tevens eene beslissinde stem en de algemeene inspectie kreeg over de zuiver tech nische aangelegenheden - w.o. ook te verstaan de technische admini stratie, aanschaffingen enz. der verschillende takken van dienst, aan welke meet- en kaarteeringsarbeid is opgedragen, dan zou zijn werk kring een zeer nuttige worden en zou men inderdaad van eene ver persoonlijkte leidende gedachte bij deze werkzaamheden kunnen spreken. Hij zou door een en ander tevens de op dit gebied aangewezen technisch adviseur der Eegeering worden, welke schakel thans bij de beoordeeling van onderscheidene ter zake ingediende voorstellen ontbreekt. Hoewel niet onmiddellijk valt te beoordeelen of met het in 't leven roepen van de betrekking van Adviseur voor meet- en kaarteerings- werkzaamheden wellicht andere ambten zouden kunnen worden gesu- primeerd, en dus evenmin of met bedoelde reconstructie van dit col lege belangrijk meerdere uitgaven gepaard gaan, schuilt hierin niet alleen onze twijfel of de verwezenlijking van ons denkbeeld wel ooit zal staan te gebeuren. Immers, wie zal ter zake het initiatief nemen, indien de Regeering zelve niet ingrijpt? De bijzondere uitgaven, welke er mede gemoeid zijn, zouden anders zeker wel opwegen tegen die, welke eendeels zullen voortvloeien uit de ongecontroleerde zelf standigheid, waarmede tal van secundaire organen van den staatsdienst hun meet- en kaarteeringswerkzaamheden verrichten, en anderdeels het gevolg kunnen worden van eene mindere activiteit en te geringe kracht, die van de Permanente Commissie zullen uitgaan. De huidige samen stelling zal er o.i. toe moeten leiden, dat dit nuttige, door gezond verstand en juist oordeel in 't leven geroepen college zich zelve reeds nu of op den duur overtollig zal achten. v. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 564