De groote manoeuDres Dan 1910 in Engeland en andere indrukken. (UerDolg oan bid. 517). II. De groole manoeuores. De groote manoeuvres werden dit jaar gehouden op de Salesbury Plains, een heuvelland (met niet te groote hoogte verschillen) en in hoofdzaak bestaande uit zeer uitgestrekte velden bouwland, waarvan de oogst was binnengehaald en waarover de troepen naar hartelust zich konden en mochten bewegen. Op de manoeuvre-kaart waren de enkele plekjes verboden terrein goed zichtbaar met een dikke roode lijn af gezet, (eene bijzonderheid, waarvan het nut niet behoeft te worden aangetoond en waarvan de navolging alle aanbeveling verdient). Bovendien waren die perceelen, meestal bijzonde re parken, op duidelijk in het oogvallende wijze omgeven met flinke groote borden, aangevende in enkele woorden, dat dit verboden terrein was. Een bijzondere schadevergoedings commissie, bestaade uit leden van de betrokken provinciale besturen en officieren en herkenbaar aan wit-blauwe banden om de bovenarmen, reed overal rond, om bij de hand te zijn, als er soms wat beschadigd was. Het brandpunt van den strijd zou in de omgeving van Salesbury liggen, een eigenaardig knooppunt van wegen en dalen. De Avon loopt er langs van Noord naar Zuid, ter wijl van de Westzijde een drietal riviertjes komen en wel N. W. de Wylye, een beek W. de Nadder van iets meer beteekenis en iets meer Zuidelijk de Ebble, ook een beekje. Daardoor wordt het karakter van het terrein al voldoende aangegeven, namelijk eenige min of meer evenwijdige heu velreeksen, hier „Downs" genoemd, met dalen, riviertjes, ver keerswegen en dorpjes er tusschen, de heuvelrijen vrij, open, behalve enkele boschpereelen, stukken domeingrond in eere gehouden voor den wildstand. Het algemeene denkbeeld behelsde, dat er een blauw en een rood land was, waarvan de grens die tusschen I. M. T. 1911 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 567