eenige graafschappen was, (op een bijzonder kaartje aange geven). Het manoeuvre-gebied was daarbij speciaal aangegeven, even als de bovenvermelde verboden stukken, buiten die zone mocht niet worden opgetreden. Hoewel nu, zooals nader zal blijken, de blauwe partij werd vastgehouden tot de beide laatste dagen en de roode in de eerste dagen dus geen ernsti- gen tegenstand behoefde te vrezen, zoo was, als de schets aangeeft, het roode gebied erg beperkt, zoo zelfs, dat tot Salesbury geen ernstig optreden tegen de flanken behoefde gevreesd te worden. Hoewel algemeen gestreefd is naar het scheppen van een werkelijken toestand, is deze manoeuvre- gebiedgrens toch eene zekerheid voor de partijen, dat ze naar de zijde, waar de grens dicht bij hun operatielijn ligt, veilig zijn. Het schijnt, dat de wet op het manoeuvreeren met troepen, die zóne grenzen voorschrijft, althans ik las ergens, dat in de garnizoenen ook zulke zónen zijn, waarbuiten de troepen eenvoudig niet mogen komen. De hoofdstad van blauwland was Shrewsbury, van rood- land Londen. De sterretjes op de schets zijn grensvestingen, klaarblijkelijk om te zeggen „niet deze richting uit". De oorlog is verklaard in begin September. Beider legers werden gemobiliseerd, waarmede men 18 Sept. gereed was. Yan af 19 September begon dus een werkzaam optreden aan weerszijden. Aan blauwe zijde luidde de „OrdredeBataille aldus: V2 Cavalerie Divisie samengesteld uit 2 Cav. Brigades, 1 Rijdende Artillerie brigade, 2 detachementen genietroepen, 1 eskadron v/d sein- en kondschapsdienst, 1 detachement Bagagetrein (Cavalry divisio nal Transport and Supply Column). 3e Divisie. 4e Divisie. Staf en Hoofdkwartier waarbij: V2 eskadrons 2e. Dragoon Guards, 2 gemengde compagnieën Inf., 1 gemengde telegraafcompagnie (2 det. Territorials), 546 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 568