buiten bespreking latende of dit een aanbevelenswaardig stel sel is, moet erkend worden, dat het Legerbestuur terecht nu, na eenige jaren voorbereiding, eens wilde zien, wat voor waarde ze kon toekennen aan de verschillende elementen uit de „Citizen Army." Deze ruim 20000 man sterke divisie moest eerst in 3 dagen marcheeren naar Salesbury, zuivere marschoefening omdat zooals we weten daarna pas de Blauwe Divisiën marschvaardig waren en vervolgens 2 en 3 dagen manoeuvreeren. Daarbij mocht ze zich niet op den spoorweg baseeren, doch moest middels hare eigen treinen in alles voorzien. Wanneer we nu lezen, dat aan voedsel voor de menschen per dag ruim 28 ton noo- dig is en de dieren 100 ton haver en hooi gebruiken, dan is 't wel te begrijpen, dat de dienst op de communicatielijnen geen gemakkelijke taak had. We komen op bijzonderheden nader terug, doch willen even vermelden, dat de treinpaar- den voor verreweg het grootste deel waren ingehuurd en gewone burgerlieden waren genomen als voerlui. Dat hierbij nog al eens rare dingen zijn gebeurd, begrijpt ieder. Menschen, in 't geheel niet gewend aan marschdiscipline en verband, in eens te zetten met paard en wagen op de communicatie lijnen, gaf aanleiding tot verwikkelingen vooral wat betreft het regelmatig op afstand rijden en overwinnen van moeilijke weggedeelten. Doch de reserve hiervoor op te roepen, scheen te duur en dat weten we zelf maar al te goed, goede oefe ningen kosten geld, maar ook, dat voor oefeningen in de landsverdediging zoo zelden eens een voldoende voorraad beschikbaar is. De Roode partij had behalve Reservisten ook Territorials en Yeomanry. Men heeft deze burgertroepen, in afzonderlijke eenheden optredend, ook eens aan een vergelijkende proef willen onderwerpen. De vooruitgeschoven troepen bestonden geheel uit Territorials, met hunne eigen treinen en nog wel de Artillerie uit Londen erbij, uit den aard der zaak heele- maal niet gewend aan en geoefend in deze terreinen. Yan de halve Cavalerie Divisie was de 2e Brigade samengesteld uit Yeomanry-regimenten, waaraan 1 sectie Royal Horse Ar tillery was toegevoegd, het eenige plukje regelmatige troepen. 550 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 572