John Buil, een weekblad dat nog al eens in de oppositie is, wijdde een vrij heftig artikel aan deze co-öperatie, vond dat de Territorials niet waren voor dergelijke oefeningen en voor spelde, dat binnen 12 maanden alle gelederen zouden gedund zijn tot 1/g van de tegenwoordige sterkte, die nog maar 2/s van de geëischte is. De schrijver verwijt het Legerbestuur de ongewone zware taak, gelegd op de schouders van men- schen, absoluut niet daarop voorbereid en die alle hardheden van het weder hebben moeten doormaken, op gevaar van invalide te worden. Vooral wijst hij er op, dat de mooie berichten in de mees te bladen over het flinke uiterlijk van de troepen en hun goed uithoudingsvermogen, tendensstukken waren van ter zake onkundige verslaggevers. Nog veel meer stond er in eeD open brief aan Minister Haldane, over bekende klachten en bezwaren, die overal en altijd geopperd schijnen te worden. Voor de Communicatie-lijnen bij de Roode Partij was speciaal gezorgd. De Partijcommandant daar moest een officier aanwijzen belast met de verdediging van die communicatie lijnen. Een denkbeeldige wacht van 1 Bat. bereden Inf. en 2 Bat. gewone Inf. met gevechtstrein, waren ter beschikking gesteld om gebezigd te worden ter verdediging van die ver keerswegen en tot bescherming van de konvooien, die in het gebied van den Inspecteur-Generaal van de Verbindingen zouden loopen. Alle beschikkingen en de betreffende bevelen moesten dagelijks worden opgezonden ook naar den Hoofd- scheidsrechter, opdat bij eventueele aanvallen op konvooien rekening kon worden gehouden met de denkbeeldige bege leiding. We zien hier dus eene duidelijke afscheiding tusschen het opereerende gedeelte en den dienst in den rug, zoowel in Commando als in bewaking. De commandant van de Roode partij heeft er verder geene afzonderlijke bemoeienis meer mede. Tijdens de groote Cavalerie-manoeuvres in Nd. Brabant was de fourage in verschillende centra's opgeslagen, gevaar voor wegnemen of ontbreken was er niet. Na de oefening eindigde de oorlogstoestand en als de troepen om 2 of 3 uur thuis kwamen, lag alles er. Het zijn op die manier geen ernstige manoevres INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 551

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 573