meer, waar troep en leiders gedurende eenige etmalen in toe standen verkeeren, die de werkelijkheid zooveel mogelijk nabij komen, doch slechts groote oefeningen van 9 uur v. m. tot 1 a 2 u. n.m. Het Engelsche Legerbestuur heeft ten spijt van alle pessimistische voorspellingen, van ach- en weegeroep over ontberingen en moeilijkheden bij de verpleging, van kans op gemor hij de burgerwachten, toch deze krachtproef eens genomen en zal, niettegenstaande de hooge kosten, een uiterst waardevol materiaal aan gegevens hebben gekregen. Niet, dat zij onbekend waren met dien dienst, integendeel, de Zuid Afrikaansche oorlog heeft hen heel wat ervaring verschaft en het zal ook wel naar aanleiding van die lessen zijn, dat zij in hun gereorganiseerd verband een nieuwen proef wenschten. Hiermede is in hoofdzaak de opzet van de manoeuvres geschetst. Ik moet er nog bijvoegen, dat de Leider aan een brigade Inf. en idem Art. v/d Blauwe partij toestond eerder gereed te zijn dan de Divisiën en gelijk op te treden met de Cav. Divisie tot ondersteuning. De sterkte der vooruit geschoven Territoriale Brigade aan de zijde der Roode Partij in aanmerking nemende, was het billijk, dat Blauw ook een dergelijk stuk op het schaakbord mocht uitspelen, wilden de partijen elkaar en echec houden tot Rood genoeg genaderd en Blauw gereed was. De beide Cavaleriemachten hebben al spoedig voeling ge kregen en elkaar en echec gehouden ter hoogte van de Bake", de vrij open, doch sterk geaccidenteerde heuvelstreek tusschen de Wylye en de Nadder. Yan beteekenis is er niets gedaan en men was den 228teu nog niet veel verder dan den 20steu. Rood bleef in hoofdzaak in het bezit van het Noordelijk en Oostelijk gedeelte, zich basee- rende om drinkwater voor de paarden te hebben op de Wylye terwijl Blauw aan de Zuidelijke afJoopers en in het W. bleef, om de Naclcler als drinkplaats te kunnen benutten. Er zijn aanvallen en tegenaanvallen gedaan, doch het is hij partiëele ondernemingen gebleven. Rood wilde de Bake hebben en houden en Blauw moest elk doordringen beletten om de hoofd macht gelegenheid te geven tot concentratie. 652 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 574