Niet ver van dit voorposteneskadron was een heliograaf- sectie, die handig opgesteld en uitgerust, wonderbaarlijk vlug de berichten overseinde. Eenige andere posten werden opge roepen en oogenblikkelijk flikkerden van heel ver verwijderde toppen de vonkjes licht. Ook dat missen we in ons zonnigeland, en toch, wat een handige, kleine eenheid en wat een gemak. 8 ruiters, 2 heliografen, 1 telescoop, 1 gewone kijker en eenige seinboeken. Dit groepje had de paarden goed verdekt gesteld en lag bijna onopgemerkt tegen de helling van den heuvel. Optisch seinen met vlaggen zagen we alleen in de stelling der Artillerie. Zooals reeds terloops is opgemerkt verliep de eerste groote manoeuvredag, waarop dus de geheele Blauwe macht zich ook in beweging zette, zonder noemenswaardige gebeurte nissen. De dag was erg mistig tot zoowat 1 a 2 uur 's middags, zoodat daarmede ook voor een goed deel verklaard wordt, de afwachtende houding van beider vooruitgeschoven Cavalerie. Op de schetskaart zijn de marschlijnen van de Roode en Elauwe Legers aangegeven. Blauw moest zich in de eerste plaats vereenigen en Rood ging in breed front door, met het midden gericht op „the Bake". Hoewel dus de hoofmachten een dag naderden, kwam aan beide zijde niet veel verandeiing in de op stelling der Cavalerie-Divisiën en het scheen, dat de „Bake" den volgenden dag een tooneel zou worden van intensiever strijd. Uit de bijgevoegde schets blijkt de opstelling der hoofd machten aan het einde van den 22sten. Blauw geconcentreerd ter hoogte van Shaftesbury. Rood in 3 colonnes even West van Salesbury. Rood schijnt lang gemeend te hebben, dat de actie N. van Salesbury zou plaats hebben, naar alle waar schijnlijkheid is de inlichtingsdienst onvoldoende geweest, zoodat de concentratie van Blauw niet zoo zuidelijk is ver wacht. Het hoe en waarom is uit de geringe gegevens, die den buitenstaander ten dienste zijn, niet altijd op te sporen. Het kan ook zijn, dat de „Bake" een bekend manoeuvre- punt uit vorige jaren, onbewust aantrok. Hoe 't zij, uit de marschlijnen van Rood zien we eene verschuiving naar Zuid op den 22sten en een betrekkelijk zeer kleinen marschdag. Alleen de Rechtercolonne maakt een 20 K. M., de andere veel minder. De zware Artillerie aanvankelijk bij de Linker-colonne INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 555

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 577