Toen kwam de rest van de Blauwe IVe Divisie ook van Noord en van West, greep eindelijk de Commandant der Ille Divisie van het Zuiden ook in en kwam de Roode Brigade van „the Bake", die 's morgens al een uur te laat daar was aangekomen en door een slechten inlichtingsdienst kalm af wachtte en nog niets gedaan had, ten laatste eveneens door op eigen initiatief Zuidwaarts te rukken. Evenwel te laat, evenals de reserve van Wilton. Als Sandwiches lagen de liniën op onbegrijpelijke wijze dooreen en de eenige oplossing „staken van de manoeuvre" was tegelijk eene opluchting. Zoo eenvoudig het hier is neergeschreven was de zaak evenwel in 't geheel niet en ik geloof, dat de Leider het op 't laatst ook niet meer geweten heeft hoe de partijen vermengd waren, althans eerst na ernstige studie van de handelingen der partijen, bleek me pas de ware loop van zaken. (Van elke partij werden 's nachts of 's morgens de gedrukte handelingen uitgegeven, de zoogenaamde „narratives", die een kort over zicht gaven van de gevechtshandelingen. Men kan die aan het Hoofdkwartier van den Leider bekomen). Er was al den vorigen avond gefluisterd, dat de manoeuvre zou afloopen, omdat het Canadeesche Regiment, dat een gast rol vervulde, Zaterdag weer aan boord moest zijn. Mogelijk dat men daarom de zaak maar heeft laten verloopen zooals het eenmaal ging en de ophoudende factor van open ter reinen en modern geweer, mitrailleur- en artilleriesnelvuur eenvoudig genegeerd heeft. Ik heb alleen den hoofdstrijd bijge woond in en om Cheslebury Camp. De heuvelrug, waarop dit oude Romeinsche werk ligt, valt steil af naar het Noorden en iets minder naar het Zuiden. De kruin heeft eene afwisselen de breedte van 200 500 M. Naar het Zuiden is op de breede afloopers meermalen gelegenheid tot grootere ontwikkeling. Er is weinig dekking, slechts hier en daar staan enkele heggen en een onbelemmerd uitzicht, vooral langs den hoofd weg in de richting van Sivallowcliff zou eene nadering van die zijde al hoogst bezwaarlijk maken. Van af den grooten weg loopt het terrein in N. richting weer op, wordt meer bedekt om dan af te vallen naar de Naclcle?'. Daarna komt pas het houvelterrein van „the Bake". Van het hoogste punt, boven 558 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 580