genoemd kamp (een kaal plateau met een aarden kring borstwering uit vroegere tijden), was in Westelijke richting zeker een 4000 M. nagenoeg onbelemmerd uitzicht, dus in de vlakte, terwijl op een 2000 M. eenige heggen en wat geboom te het verdere van den rug in W. Z. W. richting aan het oog onttrok. Niettegenstaande dat, zagen wede blauwe Infan terie met ware doodsverachting in breede tirailleurliniën op zetten, wel ondersteund door artillerie vuur, doch overigens absoluut ongedekt. Als ondersteuningstroepen volgden nieuwe liniën. Ziekendragers met handbaren er tusschen en er achter. „Of die zich niet behoefden te dekken?" Die hebben geen con trole werd me gezegd en dus wandelden ze maar mee. On afgebroken golfden de liniën vooruit, over de geheele vuurlijn goed in verband, doch te snel voor de werkelijkheid. Die factor werd genegeerd. De Blauwe aanvaller mocht de stelling behouden. Rood ging terug, gewoon, en viel een 150 M. verder neer, om na eenigen tijd als 't ware tot het leven teruggekeerd, weer het vuur te hervatten. Maar nu ontwikkelde zich uit Tovant, een bedekt terreindeel aan den voet van den heuvel, een nieuwen aanval van andere af- deelingen van Rood op den door Blauw dichtbezette heuvelrand, goed voorzien van Art. en mitrailleurs Er was beneden geen greintje dekking en toch ging alles vooruit alsof de stelling uiterst zwak bezet was. Wel kreeg de voorste compagnie ver liezen en moest een half uur buiten gevecht blijven, maar toen de „Canadians" kwamen, mochten deze doorgaan en zelfs den steilen heuvelwand beklimmen. Spionkop en Elandslaagte waren vergeten en werden herhaald. Ik heb geen enkel blad gelezen, die dit voortgaan goed vond en ook niemand gespro ken, die dit „realty" achtte, 't Was echte „game", vooral toen achter de Roode liniën de rest der IYe Divisie (blauw) zich ontwikkelde, zoodat de zegevierende Roode troepen nog tevens in den rug werden bestookt. Zelfs aannemende, dat de heuvel bezetting op dat oogenblik ook van de andere zijde door de teruggetrokken Roode afdeelingen opnieuw werd aangevallen, dan lijkt mij de non-interventie hier toch te ver gedreven. Was de eerste aanval van Blauw langs de heuveikruin INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 581