4 1 l 1/ A Beschouwingen oner geweertoestelletjes lol f he beletten of het te hoog schieten [f op het gepecht5DeId enz. 1 Naschrift. Iü de 3e aflevering van dit tijdschrift zagen we dat de commissie der ÏT. S. S. uit principe niet tegen de invoering van toestellen is, als boven dit opstel vermeld. Integendeel. Mocht echter inderdaad ooit een technisch en tactisch bruik baar toestel kunnen worden uitgevonden, de invoering daarvan zou zelfs ondanks groote uitgaven, kunnen worden aanbevolen." De commissie staat met deze, hare meening niet alleen. Vele schrijvers wezen reeds op de wenschelijkheid, andere op de noodzakelijkheid om dergelijke toestellen in te voeren. Geven we enkele schrijvers het woord: We zien dus dat zelfs de ontwerper van den juist-snellen aanslag uit principe niet tegen drgl. toestellen is. Trotz dem bleibt der Gedanke des belgischen Offiziers durehaus richtig, dasz es für das Zukunftsgewehr nicht sowolil auf eine Steigerung der ballis- tischen Leistung ankommt, als vielmehr auf eine Einrichtung der Waffe, welche es ermöglicht, das Gewehr instinktiv, wenigstens annaliernd zu richten". Gen. H. Roline Kriegst. Zeits. Ie jalirg V, 151. »Au tireur de guerre, donnez, plutöt une arme qui convienne a l'état d'énervement extréme dans lequel il se trouve au moment de l'action. Donnez autant que possible au tireur de guerre un fusil qu'on pointe approximati- vement d'instinct ou qu'on pointe approximativement de force; ou bien donnez lui autant que possible un fusil qui se pointe approximativement de lui-mème. Ne lui donnez pas un fusil si excellent füt- il en lui même, qu'il pointe toujours mal. (Lieut. A. d' Aoüt »la grande tension des tra- jectires" p. 18). „Wat betreft het aanbrengen in het Indische geweer, dat zoo dikwijls gebruikt moet worden, plotseling op zeer korte afstanden dus bij het stooten op hinderlagen bijv. zou ik den soldaten, die voldoende bedreven zijn in de schietopleiding volgens den juist-snellen aanslageen geweer met dit mechanisme 1) in handen willen geven. Luit. kol. J. C. van den Belt „het goed Recht van den juist-snellen aanslag" blz. 9. „In hoeverre de pogingen tot vervaardiging van een drgl. geweer reeds met practisch gevolg geslaagd zijn, kan ik niet beoordeelenzeker is het echter dat er reeds drgl. wapenen vervaardigd zijn. Mocht het echter aan de techniek gelukken een werkelijk goede oplossing te vinden, het vraag stuk van den automatischen aanslag zou daardoor in een ander licht komen" (kapt. G. C. A. Fabius Mil. Gids 1904 blz. 241 242). 1) Bedoeld wordt mijn mechanisme. J. J. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 584