Het schietvraagstuk is een vraagstuk van physio-en van psychologischen aard. Om door losse aanhalingen van enkele schrijvers tot eene conclusie te komen, daartoe is dat vraag stuk bovendien te ingewikkeld. Ik wilde bovendien zelf oor- deelen en mijn oordeel moest berusten op wetenschappelijke grondslagen. Ik diende dus de beginselen van physio-en psychologie op te rakelen om daarna te kunnen besluiten, welk standpunt die wetenschappen ten opzichte van het schietvraagstuk innemen. In het kort volgen hier de resultaten van mijn onderzoek. Kort phijsiologisch oiierzich! Dan het zenuirstel. Het zenuwstelsel is opgebouwd uit cellen, welke 2 soorten draadvormige uitloopers vertoon en (de zen uw vezels), dendrie ten en neurieten geheeten. De zenuwcellen vormen met deze zenuwvezels de kleinste physiologische eenhedeD de neuronen. De groote en kleine hersenen, het verlengde merg, het rug- gemerg, de sympathicus e.a. vormen de z.g. n. centrale deelen. De sympathicus vormt met hare uitloopers het sympa thisch-, alle overige genoemde centrale deelen met hare uit loopers het cerebro-spinale zenuwstelsel. De zenuwcellen zijn groepsgewijs door het heele lichaam verspreid en in de centrale deelen tot grootere massa's veree- nigd. Waar ze in het weefsel de overhand hebben, is dit aan zijne grauwe kleur te herkennen, zoodat zulk weefsel als „grijze zelfstandigheid" wordt aangeduid. Van hieruit zijn alle deelen van het lichaam als het ware door een dradennet (de zenuwvezels, tut bundels vereenigd) verbonden. De bundels van vezels, die men ook in de herse nen en de andere centrale deelen, zoowel als daarbuiten aan treft, vormen de „witte zelfstandigheid." Door de zenuwen kan eene toestandsverandering in het eene gedeelte van het lichaam eene toestandsverandering in een ander gedeelte ten gevolge hebben, terwijl zonder haar de spieren en met deze de organen en lichaamsdeelen tot werkeloosheid zijn veroordeeld. Terwijl aan den eenen kant het ingewikkelde samenstel van organen van het lichaam INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 563

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 585