door haar in bedwang wordt gehouden en de onderdeelen worden genoodzaakt in harmonie te leven, sleepen zij aan den anderen kant het eene weefsel in het lijden van een ander mee; terwijl zij aan den eenen kant de spieren nood zaken bewegingen te verrichten, welke in alle opzichten zoo voor het organisme zelf als tegenover de buitenwereld doelmatig zijn, waarbij de tusschenkomst van den wil overbodig, ja dikwijls gevaarlijk is, beletten zij aan den anderen kant, ondanks dien wil in zekere abnormale omstandigheden, het organisme hare meest doelmatige en gewone verrichtingen. De bewegingen worden door de zenuwcentra bevolen, ge regeld en gecoördineerd, d.i. samengeordend, zoodat er bij elke beweging een hoofd is, dat bestuurt, n.l. zenuwcel en een dienaar, die gehoorzaamt, n.l. de spiervezel. In 't algemeen gesproken kan het cerebro-spinale zenuw stelsel beschouwd worden, als regelende de betrekkingen tusschen het organisme en de buitenwereld, terwijl het sym pathisch stelsel de betrekkingen regelt tusschen de verschil lende organen van een zelfde wezen. Wat het proces der zenuwgeleiding eigenlijk is, ligt nog in het duister; datgene wat de werkzaamheid der zenuwen op wekt heet prikkel (welke bestaat in een toestandsverandering der zenuweinden) en deze prikkel heet door de zenuwen te worden voortgeplant. Doorsnijding van een zenuw van het levende wezen heeft bepaalde functiestoornissen tengevolge; is het een spierzenuw dan is de wil niet in staat de spier te doen samentrekken: de spier blijft in rust, tenzij hij direct of de zenuw beneden de doorsnee kunstmatig geprikkeld wordt; is 't een zintuigszenuw dan blijven alle indrukken door dat zintuig opgenomen zonder invloed op het bewustzijn. Het uitwerksel van een prikkel is steeds gelijk, ongeacht de wijze van opwekking; de gevolgen van een prikkel ver schillen slechts of hij ten slotte aanlandt in de een of andere hersenkern, spiervezel of ander weefselelement. Zoo geeft een slag op het oog evengoed een lichtgewaarwording als de natuurlijke prikkeling van dat zintuig. De dendrieten nemen de prikkels op, terwijl in't algemeen de voortplanting plaats heeft van deze naar de neurieten, 564 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 586