wier eindvertakkingen de prikkels uitdeelen. Gewoonlijk wor den meerdere neuronen gebezigd tot voortplanting van een prikkel, welke alsdan van de neurieten van het eene op de dendrietentakken van het andere neuroon overgaat. Is er voedsel in de maag aangekomen, dan worden hierdoor zich in den maagwand bevindende centripetale (d.i. naar het centraalorgaan toe) gevoelszenuweinden van den sympathicus geprikkeld. Die prikkeling zet zich voort naar den coriespon- deerenden zenuwknoop en gaat vandaar terug langs centri fugale (d.i. van het centraalorgaan af) bewegings- of motorische zenuwen van de kliertjes van den maagwand, en in sa menwerking met andere factoren wordt het maagsap afge scheiden. In dit geval is de zenuwbaan, welke de prikkel doorliep, in het centrale deel omgevouwen, z. g. n „gereflec teerd", zoodat de prikkel weer in de buurt van zijn uitgangs punt terugkomt, zij het dan in een ander orgaan of weefsel dan waarin hij ontstond. Aldus wordt de harmonie in het gezamenlijke vegetatieve leven hoofdzakelijk gewaarborgd door reflex werkingenpro cessen, waarmee onzen wil, zelfs ons bewustzijn niet gemoeid is. In zooverre is het levende dier een machinale pop, waar in buiten zijn weten en willen de meest uiteenloopende ver richtingen een harmonisch geheel vormen en een voor het dier nuttig resultaat opleveren. Het ruggemerg is, afgezien van een zwakke verbinding mid dels sympathicus, de eenige zenuwverbinding tusschen hoofd en romp. Het brengt alle invloeden van de hersenen op romp en ledematen over, terwijl omgekeerd alle prikkels, welke zich van romp en ledematen naar het ruggemerg begeven, naar de hersenen worden overgebracht. Een en ander wordt bevestigd door doorsnijding van het ruggemergdie deelen van het lichaam welke hun zenuwcen tra beneden de snijvlakte hebben, zijn aan het bewustzijn onttrokken en kunnen noch willekeurig bewogen worden, noch eene gewaarwording opwekken. Proeven hebben aangetoond, dat zenuwvezels, die zich in de lengterichting van het ruggemerg in de witte zelfstandigheid uitstrekken, voor de voortplanting van en naar de hersenen INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 565

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 587