zorgdragen. Zij vormen de z.g.n. pyramidenbaan. Het rugge- merg is echter meer dan een gewone van de hersenen komende zenuwstam voor romp en ledematen, de grijze zelfstandigheid duidt hier reeds op: het is een zelfstandig fungeerend centraal orgaan. Na wegneming der hersenen komen nog de veelvuldigste reflexbewegingen voor. Zoo kunnen onthoofde kikvorschen re gelmatige en doelmatige afweerbewegingen verrichten, welke van willekeurige bewegingen, d. z. bewegingen, welke onder den invloed van den wil plaats vinden, zeer weinig verschillen. Si 1' on touche une de ses jambes ou si on laisse tomber dessus une goutte de vinaigre, la grenouille cherche aussitöt a fuir et a éloigner la cause qui a trouble son repos. Yerse- t-on la goutte de vinaigre sur la jambe gauche, elle cherche a s'essuyer avec la droite et vice-versa. Mais si Ton coupe ou si l'on maintient immobile une des jambes en la fixant ou en la liant, puisqu'on mette une goutte de vinaigre sur l'autre restée libre, la grenouille se sert de celle-ci pour enlever la goutte". „La peurpor A. Mosso p. 26. Ook bij de warmbloedige dieren komen de z.g.n. geordende reflexen talrijk voor, o.a. hij den mensch niet alleen in den slaap, doch ook in wakenden toestand. Bij den mensch zijn echter na ruggemergsdoorsnijding de reflexen van hec be neden de snij vlakte gelegen deel zeer gering. Hoe hooger in de rij der gewervelde dieren een bepaalde diersoort staat, hoe minder groot de zelfstandigheid van het ruggemerg is. Bij den mensch is die zelfstandigheid het geringst. De voornaamste functie van het ruggemerg is alzoo de re flex. Deze berust op zelfstandige prikkeling (d. i. rechtstreeks onder den invloed der sensibele ruggemergszenuwen en buiten bemoeienis van hoogere centrale deelen) der cellen der moto rische ruggemergszenuwen, kortweg motorische cellen geheeten. Daar de willekeurige bewegingen eveneens verwekt worden door inwerking der prikkels op die motorische cellen, bestaat er tusschen willekeurige- en reflexbewegingen geen principieel physiologisch verschil. Zonder aanname van herseninvloed blijft de vraag echter onopgelost hoe het mogelijk is dat be paalde prikkels eene bepaalde uitwerking hebben, in dien zin 566 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 588