dat velerlei spieren daarbij geordend samenwerken (coördinatie). Zeker is het dat die coördinatische inrichtingen van het rug- gemerg niet alleen in dienst der reflexen staan, doch ook door de van de hersenen komende prikkels benut worden, gelijk omgekeerd de spinale (ruggemergs) banen, welke voor de voortplanting der sensible (gevoels) zenuwen dienen, niet alleen reflexen te voorschijn kunnen roepen, doch eveneens benut worden om prikkels naar de hersenen over te brengen. Het ruggemeig bevat die zenuwcentra voor de verschillende organen van romp en extremiteiten, welke centra blijkens 't voorgaande deels op reflectorische-, deels op hersenprikkelin- gen reageeren. Bij reflexen liggen in 't algemeen de centra, welke in wer king treden in 't zelfde niveau als de betrokken sensibele zenuwen of iets hooger, zoodat de bewegingscentra van een extremiteit zich dus nagenoeg op dezelfde hoogte bevinden. Prikkeling van die plaats van het ruggemerg zet het extre miteit in gang. Dat gedeelte van het ruggemerg, dat zich in de hals bevindt, dient voor de armen, dat in de lendenen, voor de beenen. Verlengde merg en hersenen zijn als eene voortzetting van het ruggemerg te beschouwen. Als men dit eerstgenoemde centraalorgaan in verbinding laat met het ruggemerg, doch van de hersenen scheidt, func- tioneeren de van het ruggemerg afhankelijke deelen volkome- ner dan bij scheiding van rugge- en verlengde merg, terwijl bij beschadiging van het verlengde merg alleen, abnormale bewegingen optreden. Visschen, amphibieen en reptielen verrichten na scheiding van alle hersenen, terwijl men het verlengde merg intact laat, hare bewegingen alsof hen niets ontbrak. Bij deze dieren schijnt het verlengde merg deelen te bezitten, welke bij andere werveldieren in hoogere hersencentra zetelen. De werking der hersenen kan slechts bij benadering worden aangegeven. De fijnheid en gecompliceerdheid der samenstel lende deelen en de grofheid der instrumenten zijn oorzaken dat de werking dier deelen op experimenteele wijze zoo goed als niet is na te gaan. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 589