de hersenen bij de geboorte niet op ontvangen prikkels. Bij het pasgeboren kind is geen sprake van bewustzijnsverschijn selen. Deze openbaren zich in dezelfde mate als de hersen schors groeit. Bij achterlijke of idiote kinderen is die groei vertraagd of blijft geheel uit. Yoor den aard van het bewustzijnsverschijnsel is het niet onverschillig in welk deel der hersenen veranderingen optre den. Zoo gaat prikkeling van de eene plaats der hersenen van eene bepaalde handbeweging, eener andere plaats met eene bepaalde oogbeweging gepaard enz. Door electrische prikkeling kan zulks proefondervindelijk worden aangetoond. Bij dieren kunnen naar willekeur al naar gelang het eene of andere gedeelte der hersenschors geprikkeld wordt bewe gingen der oogen, tong, hals enz. opgewekt worden. In het cellennet der hersenen moeten dus een aantal van elkaar onafhankelijke centra aanwezig zijn, die met verschil lende afdeelingen van het spierstelsel in verbinding staan door van elkaar onafhankelijke geleiders. Hiervoor pleiten ook sommige ziektetoestanden: bij personen, wien lang een lid maat ontbroken heeft, zijn bepaalde plaatsen der hersenen, die al dien tijd als 't ware stom geweest waren, door een met het gebrek gepaard gaande atrophie aangedaan, welke verschillende punten betreft, al naar gelang b.v. een been of een arm ontbro ken heeft. Stoornis van zekere plaats der hersenen veroorzaakt doofheid, eener andere plaats blindheid, verlamming enz. Ten opzichte der overige centrale deelen van het zenuw stelsel oefenen de hersenen eenen remmenden invloed uit, m.a.w. worden de hersenen geprikkeld dan kunnen de door de lagere centrale deelen bepaalde bewegingen gewijzigd of opgeheven worden. Deze werking verklaart, waarom aandach tig luisteren inhouden van den adem ten gevolge heeft, waar om men bij aandachtig zien zich ternauwernood verroert, waar om het jonge kind druk is, enz. enz. Na deze en velerlei andere overwegingen blijkt, dat de door eene machinale samenvoeging van centripetale en centrifugale prikkel ontstane reflexen zelf niet meer als een zuivere me chanische beweging beschouwd kan worden. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 591