Het was niet mijne bedoeling een volkomen beschrijving te geven van het zenuwstelsel en diens verrichtingen; daartoe zou ik te veel van de gastvrijheid van dit tijdschrift vergen. Wat ik heb willen aantoonen, betgeen naar ik hoop gelukt is, is het volgende: „Es ist ziemlich verstandlich dasz der Apparat höherer Ordnung über diejenigen niederer Ordnung nicht nur positiv son- dern auch negativ zu disponieren haben musz" en „Zoover ze niet reeds door de bijzondere eigenschappen van het weefsel zich afspelen, hebben de eenvoudigste reacties plaats tengevolge van niveaureflexen. Alle niveau centra staan echter onder den invloed van hoogere centra" LHermann. Lehrbuch cler Physiologie). Kort ouerzicht der phijsiofogiscfie psychologie. De physiologische psychologie houdt zich bezig met bewust zijnsverschijnselen en maakt bij hare beschouwingen gebruik van het principe dat met elk bewustzijnsverschijnsel eene physieke verandering in de hersenen correspondeert, welk principe blijkens het hiervoren gegeven phys. overzicht steun vindt in tal van feiten. Een door de hersenen ontvangen prikkel veroorzaakt daar eene physieke verandering, welke vergezeld gaat van het eenvoudigste bewustzijnsverschijnsel, de gewaarwording. Daar het tikken van een horloge, onze stap op straat overdag niet, 's nachts wel gehoord, de sterren overdag niet, 's nachts wel gezien worden enz., ligt de gevolgtrekking voor de hand dat de toestand van het centraalorgaan oorzaak kan zijn, dat een prikkel geen gewaarwording veroorzaakt en sterkere prikkels zwakkere kunnen verdringen. Behalve de zintuigsgewaarwordingen onderscheidt men o. a. nog de spier- gewaarwordingen, welke ontstaan als de zenuweinden, die in de bewegingsorganen liggen, door den toestand dier organen zelve geprikkeld worden en wel in dien zin, dat door eiken stand der spieren eene bepaalde spiergewaarwording ontstaat: houdt men met gesloten oogen de armen in verschillende standen, dan zijn we van die verschillende standen bewust. 570 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 592