Voorstellingsassociatie. De door het optreden van zekere prikkels ontstane gewaar wordingen en voorstellingen kunnen andere voorstellingen verlevendigen. Toch zullen onder de vele voorstellingen slechts die verlevendigd worden, welke door overeenkomstige prik kels ontstonden, m. a. w. op de gewaarwordingen volgt eene voorstelling, die met vroegere voorstellingen geheel of ge deeltelijk overeenkomt. Dit verschijnsel wordt verklaard door dat bij het optreden van overeenkomstige prikkels steeds dezelfde banen gevolgd worden, waardoor deze voor de voortplanting als 't ware meer geschikt worden. Bij de voorstellingsassociatie speelt de factor gelijktijdig echter een minstens even groote rol, hetgeen uit het volgende voorbeeld blijken moge. Bij het zien van een wolk wordt de voorstelling regen, door deze de voorstelling nat worden, en door deze wederom de voorstelling parapluie opsteken verle vendigd. Deze voorstellingen zijn vaak tegelijkertijd opgetreden, waardoor de tusschen die herinneringscellen gelegen banen voor het overbrengen dier prikkels buitengewoon geschikt zijn geworden. Prikkeling van een dier cellen deelt zich daar om terstond aan de andere cellen mee. Zelfs bij voorstellingen, die overeenkomst met elkaar hebben, geschiedt het associee- ren volgens de wet der gelijktijdigheid. Door overeenkomst hebben twee samengestelde voorstel lingen allicht één enkelvoudige voorstelling gemeen, die vaak tegelijkertijd werd verlevendigd, wat ten gevolge heeft dat alle enkelvoudige voorstellingen worden verlevendigd, waaruit de overeenkomstige samengestelde voorstelling is opgebouwd, zoodat deze laatste in haar geheel ook verleven digd wordt. Nog zij vermeld, dat gelijktijdigheid niet in haar absolute beteekenis moet worden opgevat; onmiddellijk op elkaar volgen is een soort van gelijktijdigheid (o.a. het achter uitbrengen van den trekker onmiddellijk nadat het geweer tegen den schouder is geplaatst.) Zekere voorstelling behoeft echter niet steeds eene andere als haar schaduw te volgenwijl meerdere voorstellingen in den loop der tijden bij eene zelfde voorstelling werden ver- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 595