straliër niet voor eenigszins zwaar werk bruikbaar zal blij ken en zoolang wij genoodzaakt zullen zijn legerpaarden in Australië aan te kcopen, er slechts één paard zoowel voor rij- als trekdienst te gebruiken is en wel de tho roughbred. Het austialische volbloed is meestS! zeer goed voor rijpaard (en dus ook voor artillerie trekpaard) gebouwd, met zeer sterke beenen en peezen, is rustig, gewillig (in tegenstelling met het Europeesche volbloed, dat dit vaak niet is, en daarom bij som mige Europeesche schrijvers, ook in verband met zijne wei nige hardheid, niet hoog staat aangeschreven) en hardeenmaal afgelicht is het gemakkelijk te rijden vooral voor onze pas sief zittende Inlanders—, vlot in het terrein en bijna nooit schrikachtig. Het is een goede springer, mits men de eischen, wat hoogtesprongen betreft, niet te zwaar stelt. Als alle volbloedpaarden, heeft het veel „Ausdauer" en men kan het bij licht werk en rationeel voeder eene goede spieront- wikkeling geven. Zooals reeds boven gezegd, is het, in tegenstelling met het optimisme der Heeren Boon en de Wit, onze meening, dat ons halfbloedlegerpaard hier in de tropen het grootste gedeelte van bovengenoemde eigenschappen mist. Het been werk houdt zich slecht en bij zwaar werk worden zij onwillig en lui. Ze in conditie te brengen, is niet gemakkelijk, dit heeft veel weg van een „winding up" voor eenige maanden, waarna ze weer hard achteruit gaan, en men geruimen tijd noodig heeft om ze weer tot zich zelf te laten komen. Daarna kan men voorzichtig een tweede experiment van deze soort beginnen. Mochten zij in dien tusschentijd voor ernstig gebruik noodig zijn, dan komt er niets van terecht. flls dan aannoerders den eisch stellen om het geheele jaar hunne troepenonderdeelen noor eiienfueel ernstig gebruik gereed te hebben, moet dit paardeninateriaal falen. De vraag rijst nu op welke wijze volbloedpaarden op de meest billijke wijze te verkrijgen zijn en dan gelooven wij, dat onze tegenwoordige manier van aankoop niet tot het beoogde doel zal voeren. 576 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 598