voldoend aantal van verkregen is, onmiddellijk naar Java op gezonden om daar te acclimatiseeren. Paarden, die van de estates gekocht worden, nemen zij eerst eenigen tijd bij zich in de paddocks, totdat zij door licht bijvoer met haver en hooi, voldoende op krachten zijn gekomen om eene scheepsreis en een acclimatisatieprocès op Java met snccès te kunnen doorstaan. Met zulk eene regeling is men beter en goedkooper uit dan met de tegenwoordige, en als men bij de africhting kalm en zacht (zonder veel sporen) te werk gaat en de bok- zadels afschaft, dan gelooven wij, dat onze bereden wapens, wat het paardenmateriaal betreft eenen grooten stap vooruit zullen doen. 2. Paardenfokkerij en Wedrennen. Dank zij het initiatief van den Inspecteur van den Veeart- senijkundigen Dienst is een begin gemaakt met de regeneratie van den Sandelhout door het stationneeren van Arabische dekhengsten. A.ls het echter alleen daarbij blijft, dan vreezen wij, dat er nog langen tijd zal verloopen eer alles in orde komt 1). Daarvoor is het noodig, dat van gouvernementswege deze zaak ernstig wordt ter hand genomen, hetgeen zonder groote onkosten kan plaats hebben, zooals wij nader zullen aantoonen. Men beginne een daarvoor geschikt officier t. g. t. naar Soemba te dirigeeren als civielgezaghebber. Het noodige terrein voor het maken van paddocks wordt gekocht en deze in den beginne op zeer bescheiden schaal aangelegd. De stallen worden eenvoudig, maar soliede gebouwd (aanwending van bijzonder dure houtsoorten is overbodig). De civielgezaghebber gebruikt daarvoor gestraften of andere goedkoope werkkrachten, en regelt alles zelf, dus zonder be moeienis van waterstaat of genie 2). 578 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) De Inlander fokt op teekens en exterieur, wat niet liet ware is. 2) De nadeelen ran eene fokkerij op de Buitenbezittingen zijn ons natuurlijk bekend. In aanmerking nemende, dat tot nu toe elke paardenfokkerij op Java als mislukt te beschouwen is, stappen wij daarover heen. Door groote sterkte der depots kan men trouwens de bovengenoemde nadeelen belangrijk compen- seeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 600