De voornaamste vraag is nu, hoe aan goed fokmateriaal te komen en daarop is o. i. maar één antwoorddoor rennen. Daarbij worde te werk gegaan als volgt: Van Regeeringswege worde te Batavia en Semarang elke meeting gesubsidieerd met f 800.(in beide plaatsen zijn elk jaar 2 meetings), bestemd tot het uitschrijven van prijzen van 400.voor 3 jarige kruisingen van Arabieren en Sandelhout, die ten behoeve van de Renvereenigingen als z. g. „griöins" door den civielgezaghebber worden uitgezocht en naar Java gezonden. Het is momenteel natuurlijk niet vast te stellen, hoe groot de prijs dezer paarden is, van vroeger be kende gegevens uitgaande, zal hij echter o.i. geen f 300 te hoven gaan. Het gouvernement stelle als eisch, dat iedere Renvereeniging elk jaar minstens 10 merries en 5 hengsten plaatst en behoudt zich het recht om paarden, die het ge schikt vindt als fokpaard, voor eenen hoogeren prijs bijv. f 500 terug te koopen. Wij zijn overtuigd dat voor bovengenoemde rennen hier op Java voldoende liefhebberij is. De Renvereenigingen zullen blij zijn eene bron van inkom sten te hebben, (percenten, loterijen en totalisator) die hun niets kost. De sportliefhebbers, met beperkte inkomens krijgen hiermede eene kans, die aan hunne financieele krachten geene al te groote offers stelt. Het is een bekend feit, dat de beenen van paarden van Arabisch ras zeer sterk zijn, en liet grootste gedeelte der eigenaren, heeft het uitzicht, dat de Regeering hunne paarden terugkoopt, zoodat, wanneer zij al niet winnen, toch eenigermate hunne uitgaven vergoed •krijgen. Paarden op het einde des jaars, na op twee meetings goed geloopen hebbende, uit de training zonder gebreken te voorschijn komen, worden teruggekocht (van de hengsten natuurlijk slechts een klein gedeelte). Men is dan overtuigd goede sterke paarden te hebben, en daarmede voortwerkende fokt men op prestatie en niet uitsluitend op exterieur. Een paard met onberispelijke vormen, dat de training niet doorstaat, moet uitgesloten worden. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 579

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 601