In het algemeen wordt als normaal doel beschouwd een vlak loodrecht op de baan van het volle projectiel, ter hoogte van 1.67 M. en ter breedte van 0.60 M., hetgeen overeenkomt met een oppervlak van 1 M2 onafhankelijk van den invalshoek van het projectiel. Bij onze berekeningen en beschouwingen zul len we uitgaan van een aaneengesloten linie van dergelijke doe len. Denkt men zich nu een doel op een willekeurige plaats van den verspreidingskegel, dan hangt de uitwerking op dit doel, behalve van de springhoogte, het aantal kogels, den tophoek van den verspreidingskegel en van den invalshoek, bovendien af van de plaats van het doel in de horizontale spreidingsel lips van de granaatkartets. Deze belangrijke factor, belangrijk, omdat de kans dat het doel zich juist in de verlengde baan van het volle projectiel bevindt practisch O gesteld kan worden, wordt bij de oude wijze van waarde bepalen geheel over het hoofd gezien. Rekening houden met de meerdere of mindere gestrektheid van de baan gebeurde vroeger reeds, maar slechts zeer oppervlakkig, nl. door het beginsel, dat bij gestrekte banen groote trefferdichtheid wordt geeischt, terwijl men bij korte kanonnen gemeenlijk tevreden is met veel steil inval lende kogeltjes. De schrijver van bovengenoemd artikel legt zijn berekeningen neer in een graphische voorstelling waarvan het O punt de horizontale projectie van het springpunt is, de absissen de afstanden van de verschillende doelen tot dat punt en als ordinaten het aantal rotten dat getroffen wordt (de vroeger genoemde doeleenheid als rot beschouwd). Hierdoor ontstaat een kromme lijn. Het oppervlak, dat wordt ingesloten door die lijn en door de X as, bepaalt de waarde van het granaatkar tetsschot onder de gegeven omstandigheden juister dan de trefferdichtheid. Toch geeft deze wijze van vergelijken, zoo als die in de Mitteilungen voorkomt, aanleiding tot critiek. Uit figuur 9 volgt R (H sin. 0 X cos. 0 tg. (1) r H. cos. 0 X sin. 0(2) b 2 R r(3) Is nu de breedte van elke schijf 0.60 M. dan staan op den INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 583

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 605