zen x2 en x8 de inhoud van de figuur A is te berekenen. Dit geeft evenwel zeer veel gecijfer. Gemakkelijker en vol doende nauwkeurig kan die inhoud worden bepaald, door af lezing uit de graphische voorstelling zelf (geteekend op mili- meterpapier.) Aan deze redeneeringen kleven evenwel nog onvolkomen heden. In de eerste plaats gaat het in vele gevallen niet aan de banen van de GKt. kogels als recht aan te nemen. Bij houwitsers en mortieren kan dit door de groote invalshoek (dus op de grootere afstanden) zonder bezwaar gebeuren, bij lange kanonnen moet daarentegen met de baankromming wor den rekening gehouden. Indien we nu in staat zijn de waar den van r en R voor gekromde banen te bepalen, dan zijn de voren afgeleide formules nog te gebruiken. Deze waarden te berekenen zou tot groote moeilijkbeden aanleiding geven; langs graphischen weg kunnen ze evenwel voldoende nauw keurig worden gemeten. We kunnen nl. de kogelbanen op milimeterpapier teekenen en dan daaruit de grootte van r en R aflezen, waarbij een schaal van 1 1000 voldoende nauw keurig is. De valhoogte kan berekend worden uit den vlucht- tijd, die wederom kan worden bepaald met de luchtweerstands- wetten voor ronde kogels van Mayevsky, nl. voor snelhe den 376 M. W 0,061 TT R2-^2(14) en voor snelheden 376 M. W-0.012,R'A„ (l (15) De majoor de Giorgi heeft, waarschijnlijk met behulp van deze wetten de tabellen voorkomende in de Mitteilungen opgesteld, waarvan we dus voor kogels van 9 tot 13 gram gebruik kunnen maken. Nu hebben we ten slotte de stootkracht van de kogeltjes geheel buiten beschouwing gelaten. Daar, waar die stootkracht voldoende is om mensch of paard buiten gevecht te stellen, is dit buiten rekening laten niet van overwegend bezwaar, wel daarentegen waar dit niet het geval is. Nu geeft het begrip werkingsdiepte ons een zeer gemakkelijk middel 586 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 608