terwijl er 60 meer uitwerking kan worden verwacht, en de lengte van den verspreidingsellips - 130 M. is tegen 55 M. bij S. H. =6.6%0. De berekeningen, die zeer tijdroovend zijn, werden door ons niet voor alle kanonnen gedaan, maar te verwachten is, dat de meest gewenschte springhoogten uit de schootstafels niet de meest gunstige zijn. Ten slotte nog een woord over een „ernstvuurwerk" de GKt. van 7 cM. Mr. A. De werkingswaarde van dit projectiel is voor bijna alle afstanden O. Slechts bij de grootste lading is beneden 1000 M. over eenige meters uitwerking te ver wachten. Meestal bezitten de kogels zelfs in het springpunt geen voldoende levende kracht om een levend wezen buiten gevecht te stellen. Zou het niet een verblijdend iets zijn, indien besloten werd tot afschaffing van dit moordtuig, dat zeker weinig zal bijdragen om de eerbied voor de wapens te ver- hoogen 2, De uihuerfting Dan hel geheele GranaalbartefsDuur. In het voorgaande hoofdstuk hebben we de te verwachten uitwerking van de enkele granaatkartets door afleiding van doelmatige vergelijkingsfunctien aan een theoretische beschou wing onderworpen. We hebben toen voor verschillende plaat sen van de werkingssfeer berekend, hoe groot het te verwach ten aantal buiten gevecht gestelde doelen zal wezen, indien zich loodrecht op de vuurlijn een aaneengesloten rij doeleen- heden bevindt. Indien we de uitwerking van het geheele granaatkartets vuur in een functie van de gemiddelde springhoogte willen uitdrukken, is het in de eerste plaats van belang na te gaan, op welke wijze de springpunten zich om het gemid deld (bij een uitwerkingsvuur om het meest gewenschte) springpunt groepeeren. Hoewel dit onderwerp reeds door verscheidene schrijvers is behandel x) mag een zeer korte herhaling van dit verschijnsel hier duidelijkheidshalve niet ontbreken. De op het rooivlak geprojecteerde figuur, waarbinnen zich INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 589 1) Zie „Application du calcul des probabilités", Général II. Putz Revue d' Artillerie 1888 Tome XXXII.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 611