alle springpunten bevinden, zal worden begrensd door de uiterste banen, die in verband met de lengtespreiding van het volle projectiel kunnen worden verwacht. Voorts zullen geen practisch mogelijke springpunten zich bevinden op grooteren afstand dan 2 LS. 50 der springpunten van het gemiddeld springpunt (dat op de gemiddelde baan gelegen zal zijn), noch boven of onder horizontale vlakken, aangebracht •op een afstand van 2 HS. 50 der springpunten van het ge middeld springpunt. Zij bv. in de fig. 1 AB de zg. totale lengtespreiding van het volle projectiel, CD de hoogte en EF de lengtespreiding der springpunten en 0 de invalshoek, dan liggen alle practisch mogelijke springpunten binnen de ingeschreven ellips aan den zeshoek EGHlKL. Daar de spreiding in den brandtijd der buizen niet geheel onafhankelijk is van de spreiding van het volle projectiel, zal de grootste as van deze ellips een hoek maken met de gemiddelde baan. Wensehen we nu de lengte van de totale werkingssfeer van het granaatkartetsvuur te bepalen, dan behoeven we slechts raaklijnen te trekken aan deze ellips, die met een horizontale lijn hoeken maken 0 2 en 6 x en de punten V en W te bepalen waar die lijnen den grond snijden. Binnen deze punten zullen alle kogeltjes van dit granaat- kartetsvuur den bodem treffen. Verschillende schrijvers hebben reeds getracht, de wetten te bepalen, volgens welke de kogeltjes nu binnen deze pun ten verspreid liggen, en dit geschiedde dan door de ruimte binnen VW in strooken te verdeelen door lijnen loodrecht op de rooilijn en dan het meest waarschijnlijk percentage kogels te berekenen, dat in die strooken zou vallen. De lezer van ons vo rig hoofdstuk over de uitwerking van de enkele granaatkartets zal nu reeds onze bezwaren tegen deze rekenwijze begrijpen. Immers wordt hierbij geen rekening gehouden met de breed te van de werkingssfeer, evenmin met de kogels, die volgens deze berekening geen levende kracht meer zouden hebben om menschen buiten gevecht te stellen, terwijl de hoogte der doelen in staat is ze op te vangen, voordat de te geringe snel heid gekregen is, maar niet in het minst geeft het bepalen van het te verwachten „aantal" kogeltjes een minder juist 590 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 612