te worden afgegeven. Hoewel op de middelbare afstanden een strook van 200 M. wordt onveilig gemaakt, door een granaatkartetsvuur afgegeven met de gegevens behoorende bij één opzethoogte, verdient het alles behalve aanbeveling hieruit te concludeeren, dat het voldoende is met slechts een opzethoogte te vuren, indien we een opdracht krijgen een zóó diepe strook met moordend lood te overgieten. Fou ten in het bepalen van den artilleristischen afstand moeten steeds voorkomen, en deze fouten zouden dan oorzaak zijn, dat deelen van het te bevuren terrein niet binnen de uit werkingssfeer van het granaatkartetsvuur vielen. Het is daarom noodzakelijk in dit geval het vuur over 2 opzethoog- ten te verdeelen. Indien we de meest waarschijnlijk te verwachten uitwer king van dit vuur willen bepalen, geeft wederom de gra- phische werkwijze ons daartoe het middel in de hand. We hebben dan slechts de som van de ordinaten van twee graphisch voorgestelde werkingswaarden, die behooren bij banen die het gewenschte bedrag in afstand verschillen te nemen en deze als nieuwe ordinaten uit te zetten. Doen we dit voor afstanden van 2000 en 6000 H. en voor banen, die 50 M. verschillen, dan krijgen we de graphische voorstellingen als in de figuren 4 en 5 aangegeven. De maximum uitwerking verkrijgen we tusschen de beide banen in, de sfeer waarover belangrijke uitwerking is te verwachten is slechts weinig vergroot. De graphische voor stelling toont ons verder, dat de verdeeiing der te verwachten uitwerking niet gunstig is. Indien we nl. een strook onder vuur moeten nemen, is het wenschelijk binnen die strook zooveel mogelijk gelijkmatig uitwerking te verkrijgen. Dit nu geschiedt niet door te vuren met banen die slechts 50 M. van elkaar verschillen. Hierbij krijgen we nl. een gebied met groote uitwerking tusschen de uiteinden der gemiddelde banen in, maar het aantal te verwachten getroffenen ver mindert snel,zoodra we de gebieden voor of achter deze baanuiteinden beschouwen. Een ideaal werkingswaarde voor strooivuur zou moeten worden voorgesteld door een lijn als in figuur 6 is geteekend. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 597

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 619