seind worden volgens het semaphores*,elselalleen bij de Te- legraafafdeeling zou het seinen geschieden volgens het Mor se-alphabet. De eenheid zooals door Schrijver verlangd, is hier mede dus niet bereikt. Welke overwegingen de Commissie tot deze conclusie heb ben geleid, is mij Diet bekend, maar toch komt die conclusie mij zoo logisch voor. Voor den troep vóór alles eene een voudige methode, waarvan de toepassing slechts eenvoudige instrumenten vereischt; voor de technische troepen, die in het bijzonder voor de groote afstanden zullen gebezigd wor den en voornamelijk met lampen moeten werken, het morse- alphabet, dat ontegenzeggelijk voor het seinen met één licht groote voordeelen biedt, en bovendien toch reeds aan alle telegrafisten bekend is. Mijn artikel in I. M. T. 1909 No. 2 wertj geschreven twee jaar vóór ik de resultaten van de studies der Nederlandsche commissie vernam; met eenige voldoening kan ik dus con- stateeren, dat een aantal Nederlandsche officieren, aan wier oordeel men toch zeker wel eenige waarde mag hechten, in beginsel tot hetzelfde besluit kwamen als ik in bovenbe doeld stuk. Welke bedenkingen heeft nu de heer Sporry tegen het semaphorestelsel Het is onbruikbaar voor het seinen op groote afstanden, althans bij de wijze van toepassing als door mij voorgesteld. Ik ben het hiermede in zooverre eens, dat de door mij aanbevolen seinmethode voor afstanden bo ven de 3 K.M. inderdaad weinig geschikt is, doch daar was zij ook geenszins voor bestemd. Yan éénheid van stelsel voor het seinen voor groote en voor kleine afstanden had ik dan ook geheel afgezien, omdat naar mijne meening deze eenheid slechts verkregen kon worden ten koste van de geschiktheid van dat eenheids stelsel öf voor de groote-, óf voor de kleine afstanden. In mijn artikel door Schrijver aangehaald had ik uitsluitend de laatste op het oog. Men zou zich de vraag kunnen stellen wat het meest be langrijk moet geacht worden, het seinen op groote- dan wel op kleine afstanden. Ik wensch hier alleen op te merken INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 49 I. M. T. 1911. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 61