Bij zoo'n werkingswaarde wordt een strook van zekere diepte te gelijkmatig onveilig gemaakt. Hoewel deze vorm van werkingswaarde niet te bereiken is, geeft de te ver wachten uitwerking bij 2 banen, die 100 M. verschillen, een veel gunstiger verhouding in uitwerking, dan wanneer die banen onder de voren besproken omstandigheden worden gekozen. Dit blijkt ten duidelijkste uit de figuren 7 en 8. Op 6000 M. wordt zelfs een strook van 150 M. vrijwel geheel regelmatig onder vuur genomen. Overigens geven deze lijnen aanleiding tot de volgende opmerkingen. Moet een strook van 200 M. onder vuur genomen worden dan zijn de gunstigste opzethoogten die, behoorende bij den artilleristischen afstand tot het doel (midden van de strook) en 100 M. minder (dus de grens van de strook). Moet dus een terreinstrook 200 M. achter een weg, loodrecht op de rooilijn worden onveilig gemaakt, dan wordt het gunstigst gevuurd met de opzet- hoogte, behoorende bij den artilleristischen afstand van den weg en een opzethoogte voor 100 M'. meer. Voor de baan van 6000 M. gaat dit niet geheel op, en zou het aanbeve ling verdienen met twee opzethoogten te vuren, één voor 50 M. minder en één voor 50 M. meer dan de artilleristische afstand tot het midden van de strook bedraagt. We moeten evenwel bij deze beschouwingen in aanmer king nemen, dat gerekend is met behulp van de schootstafel- spreiding en deze is aanzienlijk kleiner dan de batterijspreiding op het gevechtsveld. Dit is oorzaak, dat de grenzen, waarop gevuurd moet worden, niet al te consciëntieus genomen behoeven te worden, te meer, daar de vervaardiger van schietregels nog met den niet te onderschatten factor „een voud" heeft rekening te houden, zoodat het zeker aanbe veling verdient de schietregels voor deze abnormaal groote afstanden niet anders te maken, dan voor de gebruikelijke gevechtsafstanden, te meer, daar een vuur, afgegeven met den artilleristischen afstand en 100 M. minder, op de groote afstanden eveneens goede uitwerking geeft. Uit de graphische voorstelling van één opzethoogte volgt tevens, dat bij een gemiddelde baan op 2000 M. die ongeveer 958 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 620