enz. te verzamelen, om een ongunstig oordeel der chefs te gelegener tijd te kunnen bestrijden. Onder de uitrustingstukken van den officier zou S. dus ook het z. g. blauwe boekje willen rangschikken. Reeds bij vertrek uit Holland aan te schaffen Men kan nooit weten, zoo onderweg, of bij aankomst, 'tls beter steeds gewapend te zijn. Maar in ernst, zou Actief alles meenen, wat hij schrijft? Ook hier zouden we weer willen opmerken, of S. wel heeft nagedacht over 8 van het voorschrift. Laten we eens een voorbeeld nemen. Een pas aangekomen luitenant wordt b. v. 6 jaar lang beoordeeld, zonder over ongunstige aanteekeningen te kunnen reclameeren. Slechts bij hooge uitzondering zal hij echter meer dan twee maal door denzelfden chef beoordeeld worden. Of de luitenant, of de chef zal wel binnen de twee jaren verplaatst worden. (Wij laten de hoogere autoriteiten, die ook wisselen en ook een oordeel vormen, buiten beschouwing). En als dan eindelijk de ongeschiktverklaring voor den hoogeren rang wordt uitgesproken, mag men dan nog wel van aantijgingen gewagen? Zouden, als de ongunstige aanteekeningen zich dan werkelijk hebben opgestapeld, al die beoordeelaars, onbekend met eikaars oordeel, zich vergist hebben, of willens en wetens een onjuist oordeel hebben neergeschreven? Vrij zeker van het antwoord, zouden we in zoo'n geval een vraag van Actief willen aanhalen en zeggen „a qui la faute?" Wat we daar juist omtrent de luitenants schreven geldt evenzeer voor de kapiteins. En nemen we nu nog het geval, dat een eerste beoordee- laar een ongunstig oordeel uitspreekt, maar de beoordeelde is innig overtuigd van de onbillijkheid van dat oordeel, dan zal hij, juist nu hij weet, wie het ongunstig oordeel velde, pogingen kunnen aanwenden, om onder een anderen chef ge plaatst te worden. Een volgende beoordeeling zal hem dan vermoedelijk wel zekerheid geven, of zijn innige overtuiging op goede gronden berustte. En thans de Cornmissiën van onderzoek. Daarover is Actief INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 605

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 627