612 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT ten slotte, daar tijdwinst, die in den oorlog evenveel waarde heeft als in den handel, verkregen wordt. Toch raag gerust gezegd worden, daar het geluk een voornamere rol speelt bij nachtelijke operaties dan bij die bij dag nachtelijk werk alleen dan zal worden ondernomen, wanneer het object niet zonder bovenmatige verliezen aan levens bij daglicht kan bereikt worden. Nachtelijke operaties worden nu in drie klassen verdeeld nachtmar- schen, nachtelijk terreinwinnen en nachtelijke aanvallen. Nachtmarschen worden gemaakt 1. Om tijd te winnen of om een tegenstander te verrassen, door eene troepenmacht te verplaatsen van de eene plaats naar eene andere onder dekking der duisternis. 2. Om te vervolgen of aan den vijand te ontsnappen. 3. Om hitte te ontloopen. ^Nachtelijk terreinwinnnen is gerechtvaardigd wanneer men wenscht tijd te winnen en verliezen te voorkomen: 1. Door 's nachts een deel der vijandelijke vuurzone te passeeren en troepen te brengen binnen den werkdadigen vuurafstand van de vijan delijke positie of van zijne vooruitgeschoven afdeelingen. 2. Om plaatsen te bereiken, vanwaar do aanval bij het aanbreken van den dag voordeelig kan worden ondernomen. Nachtelijke aanvallen kunnen plaats hebben 1. Ter verzekering of voltooiing van een bij dag verkregen succes. 2. Wanneer de vijandelijke stelling zoo goed werd verdedigd dat dichte nadering bij dag niet mogelijk was. 3. Als laatste middel: Wanneer de tegenstander eene positie heeft bezet, waaruit hij ten koste van alles moet verjaagd worden. Om een terugtocht te dekken. Om de geringe sterkte van den aanvaller te verbergen in de hoop het voordeel eener verrassing te bereiken 4. Om een vijand, zooals b.v. een noord-westelijke grensstam, tot vechten te dwingen. 5. Om den vijand te vermoeien. 6. Om den vijand op te houden en hem in zijne stelling te houden. 7. Bij eene belegering. Erkend moet worden, dat bij ieder op zich zelf staand geval, behalve bij de vervolging, eene nauwkeurige verkenning, op gevaar af door den vijand ontdekt te worden, noodig is voor succes. Deze ver kenning moet, evenals die bij daglicht, van zoo nabij mogelijk worden gedaan ten behoeve van den marsch of den aanval die ondernomen zal worden. Om de vijandelijke stelling te verkennen kort voor de nachtelijke operatie, heeft men slechts de algemeene opinie te volgen, want bet is ten volle erkend hoe moeilijk bewegingen in het donker zijn, zelfs over bekend terrein. Eu toch, hoe vaak heeft men in den oorlog, ten gevolge van te veel vertrouwen, van onachtzaamheid of ter wille van het gevaar en de moeilijkheden aan eene verkenning verbonden, het gewaagd eene nachtelijke operatie te ondernemen over een open terrein, dat zelfs overdag niet nauwkeurig verkend was. in 199 schreef Wellington, wijzende op het mislukken van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 634