zooals door mij aanbevolen is echter, zonder verkortingen, in enkele weken zelfs door den gemiddelden fuselier aan te leeren, zóó dat hij behoorlijk een kort berichtje uit het hoold kan overseinen. Eene snelheid van 60 letters per minuut wordt bij eenige oefening al zeer spoedig bereikt. Houdt men aan den eisch vast van het seinen zulk een uitgebreid gebruik te maken, als hier door mij werd aangege ven, dan zijn natuurlijk 4 seiners bij een geheel bataljon, zooals door den heer Sporry verlangd, ten eenenmale onvol doende. Per sectie moet men over minstens 2 manschappen kunnen beschikken die behoorlijk kunnen seinen. Wil men bovendien bij elk bataljon enz. eene seinbrigade hebben, samen gesteld uit beroepsseiners, daar kan niemand bezwaar tegen hebbenintegendeel kan deze van veel nut zijn, doch in de eerste plaats als surrogaat of aanvulling der veldtelegraaf oi telephoon. Het seinstelsel voor de korte afstanden moet aan eenige eischen voldoen, die ik reeds in mijn meer aangehaald artikel formuleerde (blz. 116). Is er een stelsel te vinden dat aan deze eischen beantwoordt en tevens goed bruikbaar is voor de groote afstanden, dan biedt dit zeker eenige voordeelen is dit echter onmogelijk, dan moet men in de eerste plaats een goed stelsel voor de kleine afstanden zien uit te vindendaarna kan men zijne aandacht wijden aan de seingemeenschap voor de groote afstanden. Ik kom hier dus tot eene conclusie juist tegengesteld aan die van den heer Sporry (blz. 849). Voldoet nu de door mij aanbevolen seinmethode voor korte afstanden? Mijns inziens kan deze vraag niet anders dan bevestigend worden beantwoord. Ook Schrijver heeft, voor zoover ik uit zijne studie heb kunnen nagaan, hierop weinig af te dingen; alleen de starre vlaggen acht hij onprac- tisch, in het bijzonder bij krachtigen wind. Ik veroorloof mij hier echter op te merken, dat het in Indië heel wat min der waait dan in Midden-Europa, terwijl bovendien de ge ringe afmetingen en vooral de korte stelen der door mij voor gestelde seinschijven, ook het gebruik hiervan zelfs bij een fl in keil wind zonder bezwaar mogelijk zullen maken. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 63