Oüerzicht uan eenige Tijdschriften, Mavors i911 No. 4. De dirigeerend Officier van Gezondheid 3e klasse Dr. H. Folmer geeft ons een kort overzicht van de voorgeschiedenis der in 1910 ingevoerde nieuwigheid op het gebied der militaire ziekenverpleging. In dat jaar werden n. 1, voorloopig bij wijze van proef, eenige ver pleegsters aangesteld, en wel met zoodanig resultaat, dat volgens S. thans met grond mag worden verwachr, dat de proefneming tot een blijvend instituut zal leiden. De le Luitenant F. G. de Veer brengt ons in kennis met „de Re- giments-patrouille," welke instelling dateert van 1909. Bij elk regiment Inf. wordt ingeval van mobilisatie een dergelijke patrouille, sterk 12 korporaals en manschappen, en staande onder het bevel van den bij het Regiment aanwezigen Sergeant-wielrijder, ge formeerd. Zij wordt verkregen uit het overcompleet, dat in geval van mobilisatie bij de compagnie wielrijders aanwezig is Bij een oefening op de kaart, werden, zoo zegt S., eenige van die patrouilles tot een Sectie wielrijders vereenigd, wat naar hij meent niet in de bedoeling der instelling kan liggen. Werd er dus, zoo we zagen, bij een oefening op de kaart gebruik gemaakt van de Regimentspatrouille, van meer belang lijkt ons de vraag, of de Regiments-Commandant ook bij de practische oefeningen over zoo 'n patrouille beschikt. We kregen den indruk van niet. En dat is toch dunkt ons in de eerste plaats noodig. De le Luit. E. H. van den Akker bepleit de wenschelijkheid tot het aanschaffen van een „Prisma-kijker" door alle officieren. In het kort worden de voordeelen van dergelijke kijkers in het licht gesteld en hunne inrichting besproken. In een bijgevoegd staatje vinden we de wetenswaardigheden van een 4- tal soorten dezer kijkers aangegeven, met vermelding van prijs (voor officieren) en door wie de fabrikanten in Nederland vertegen woordigd zijn. „Prauthoy in Januari 1871" is de titel van een opstel van den Re serve Luit. Kol. C. G. Kamerling. In dit opstel wordt beschreven, hoe een bataljon Inf. (Duitschers), waaraan toegevoegd één peloton Cavalerie, door de Franschen werd overvallen. Het meest treft ons wel, dat de Bataljons Commdt., die 's avonds om 11 uur het bevel ontvangt, om onmiddellijk terug te trekken, met de uitvoering wacht tot den volgenden ochtend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 645