B. C. kon mij daar geen pertinent antwoord op geven en gaf mij toen in overweging om die vraag te bestudeeren en hierover eene eigen opinie te zoeken. Als gevolg van deze studie ontstond later het kleine uittreksel dat nu pas in het orgaan v. d. B. A. is verschenen. Te laat? Is de vraag voor ons Leger reeds opgelost? Ik liet het aan de Redactie v.d. B.A. over het stuk al dan niet te plaatsen, in het idee dat men hierover in Holland toch ook wel wat van zal afweten. Bovendien zou het aan leiding kunnen geven, andere argumenten te hooren, waar op de organisatie der Indische snelvuurveldbattn gebaseerd is of zal worden. Wat het logisch verband betreft. Ik heb regel 19—27 van blz. 197 en de eerste alinea van blz. 198 nog eens een paar keer doorgelezen, maar ik heb helaas het onlogisch ver band tusschen of in beide alinea's niet kunnen vinden. In beide toch vermeen ik getracht te hebben niets anders te be- toogen dan dat onze terreinen niet van dien aard zijn, dat eene groote Artilleriemacht voldoende benut kan worden. Bedoelt S. misschien dat beide alinea's onduidelijk zijn, dan wil ik daar gaarne nog het volgende aan toevoegen. M i. bieden onze terreinen op Java te weinig goede schoots velden voor het gebruik van veel batterijen in eene verde digende stelling, natuurlijk in verband met de totale bezet ting der stelling. Organiseeren wij onze snelvuurveldbat- terijen a 3 stukkeD. dan krijgen wij meer batterijen dan wan neer wij ze 4 stukken sterk maken, en gaan wij de verhou ding van het aantal stukken t.o.v. de Inf. vermeerderen, dan krijgen wij bij de laatst bedoelde organisatie evenzoo meerdere batterijen. Ziedaar mijne bedoeling in beide alinea's en wat ik me der halve voorstel: „batterijen van 4 stukken (blz. 197 regels 28 en 29maar niet te veel, en versterking van onze strijd macht door mitrailleurs (blz. 198 regel 12,). Met de meeste Hoogachting van S. de dw. dr. F. L. H. Dessauvagie. 54 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 66