INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT vele offic. van dat korps reeds tot aanzienlijke betrekkingen zijn geroepen, zoowel in 't Oosten als in Eur. Rusland. Dit is een hernieuwd bewijs, dat onze Souverein niet ophoudt om de meest verdienstelijken onder u te onderscheiden, in het belang van het gelieele Leger. Gij hebt bij ervaring geleerd, hoe moeielijk het tegenwoordig is een gevecht te leiden en welk eene moreele en phijsieke inspanning vereischt wordt, om gedurende vele, opvolgende dagen zulks te doen. Gij hebt tevens ondervonden, hoe de verschillende, technische hulpmiddelen gedu rende een gevecht van het grootste belang zijn. Dat alles noodzaakt u om u zoowel moreel als physiek te ontwikkelen. Onze schooldie der cadets uitgezonderdhield zich met physieke ontwikkeling niet bezig; alleen aan de opvoeding werd de noodige zorg besteed. Het gevolg daarvan is geweest, dat vele off. zwak van constitutie zijn, zooals men nu in den oorlog ge zien heeft. Doe aan gymnastiek, schermen, vooral degenscliermen en aan schieten. De officier moet niet alleen toeschouwer zijn bij de lichaams oefeningen van zijne soldaten zooals meestal gebeurt hij moet zelf het voorbeeld kunnen geven aan zijne ondergeschikten. In het Russische Leger hebben de off. altijd op eenen eenigszins va derlijken voet gestaan met hunne mind., voor wie ze heel veel gevoelden. Herinner U, dat voor onzen soldaat de uitdrukking »vaderlijke chef" geen ij dele klank is, maar een diep geloof bevat, en ook, dat een chef slechts dan een plaats inneemt in het hart van den soldaat, wanneer deze hem werkelijk als een vaderlijken chef beschouwt. Ik voeg er aan toe, dat men tegelijk zeer streng en vaderlijk kan zijn. Onze eenvoudige soldaat vreest de strengheid niet, integendeel hij waar deert ze. In de meeste gevallen is strengheid te loven in den oorlog, want ze is een waarborg tegen fouten en overtredingen. Maar de soldaat is zeer gevoelig voor onrechtvaardigheid en hij geeft zich volkomen re kenschap van elke onbillijkheid, die men tegenover hem begaat. Gij, die met de soldaten de lasten en gevaren van den oorlog hebt gedeeld, gij zijt in eene bevoorrechte positie. Soldaten, die hunne off. gezien hebben, steeds op hun plaats in 't gevecht en hun een voorbeeld van zelfverlooche ning hebben zien geven, zullen hun ook veel vergeven en overal volgen. Men moet met zorg deze banden tusschen chefs en soldaten intact laten, door niet dan bij hooge noodzakelijkheid off. weg te nemen van deafdeelingen, waarmee ze in't vuur zijn geweest. Onderhoud flink de oorlogstradities, die in den troep voortleven. Houd in elke compagnie, escadron of batt. de herinne ring levendig aan wapenfeiten, door uwe af deelingen of militairen verricht. Kom nader tot den soldaat, tracht zijn geheele vertrouwen te winnen. Verdien dat vertrouwen door steeds belang te stellen in zijne behoeften, en wees hem genegen, door hem flink maar vaderlijk te leiden, terwijl ge uw beroep grondig moet kennen en zelf een voorbeeld moet kunnen zijn door uwe eigen levenswijze. Slechts indien ge het vertrouwen geniet van den soldaat, kunt ge zijne goede eigenschappen nuttig aanwenden, zijne fouten verbeteren, hem behoeden voor schadelijke invloeden, die tegen woordig grooter zijn dan vroeger. De huidige voorbeelden van militaire muiterij moeten u steeds voor den geest staan. Ik wend mij ook tot u, regiments-commandanten. Gij hebt er u zelf rekenschap van kunnen geven, welk eene gewichtige rol de regiments- comm. in het gevecht vervult. In vele gevallen was de goede uitslagte

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 71