70 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT „Vooreerst omdat daardoor wantrouwen in den lande ontstaat; de voorteekenen daarvan zijn reeds aanwezig en ik verwacht dat dit wantrouwen zich in de eerstvolgende maanden duidelijk zal openbaren. Waarom zoo zal men vragen in dit geval zoo groote geheimhouding, terwijl dit vroeger niet of in veel gerin ger mate plaats had bij voorstellen tot bouw en bewapening der verdedigingswerken van andere liniën en stellingen?" „Ten andere is die geheimhouding oorzaak, dat van onze eigen officieren slechts een gering aantal studie kan maken van dit on derwerp, terwijl het buitenland, blijkens hetgeen voorafgaat dit wel kan. Reeds voor jaren wees de heer De Roo van Alderwe- relt op dit nadeel, toen de rapporten van het Comité van De fensie betreffende de landsverdediging strikt geheim werden ge houden, hetgeen niet belette, dat hij een serie uitmuntend geschreven artikelen daarover in de „Militaire Spectator" plaatste en zich zelfs verstoutte, bittter den spot te drijven met een der voor stellen van dat Comité, namelijk om een niet onaanzienlijke troepenmacht bij de landsverdediging te laten pivoteeren om Koevorden." De schrijver wijst op da geheimzinnigheid, die eenmaal in acht werd genomen betreffende de offensieve torpedo's. Slechts een klein gedeelte der zeeofficieren mocht kennis maken met een wapen, dat zij wellicht kort daarna hadden moeten kunnen han- teeren. Hij meent, dat een negatief resultaat zal bereikt worden, want in het buitenland, waartegenover de geheimzinnigheid dienen moet, is men, zelfs van de details onzer verdediging, vol komen op de hoogte. Wie zich met het tegendeel vleit geeft zich aan illusiën over, en zal zich in oorlogstijd voor vreemde verrassingen zien gesteld. „Onder het volk wordt onkunde en daarmede gepaard gaande onverschilligheid ten aanzien van onze defensie er door in de hand gewerkt, en de zoo noodige deskundige voorlichting in ruimen kring, waaraan de volksvertegenwoordiging behoefte ge voelt, wordt gemist. Tegen de versluiering van al dat werkelijk toch zichtbare, kan dan ook niet genoeg worden gewaarschuwd." „Om een kanon meer, een caponnière of een koepeltje minder, gaat het hier niet. Dergelijke détails boezemen slechts in tech- nischen kring belangstelling in. Zij kunnen dus gerust geheim worden gehouden. Wat wij willen zien blootgelegd, zijn de hoofdlijnen. Wanneer 25 millioen voor versterkingen worden aangevraagd, dan is het noodig, dat daarover in ruimen kring van gedachten kan worden gewisseld; ware het alleen slechts om aan de Kamer stof tot beoordeeling te geven van de merites van het geheele project. Al lagen er tien geheime rapporten in honderd exemplaren ter griffie van de Kamer, dan behoorde in een wets voorstel als dat op de kustverdediging voor het volk in hoofdtrek ken te zijn uiteengezet, welke beteekenis door de Regeering, en niet slechts door een of andere commissie, wordt toegekend aan de ver schillende maritieme stellingen; welke hoofdverbeteringen aan elk dezer zouden moeten worden aangebracht en vóór alles, hoeveel

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 82