INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 75 groote afstanden, verkeert tegenover Infanterie, die in dit opzicht beter is uitgerust, in den hachelijksten toestand. Zij moge al in den aanvang trachten, het werkzame vijandelijke vuur rustig te ondergaan, hetgeen het moreele weerstandsvermogen langzaam, maar zeker schokt; vroeg of laat echter treedt het moment van de vuuropening onverbiddelijk in. Niet in staat, dit gedwongen vuur ook van haar kant werkzaam te beantwoorden, zal dit reeds spoedig doodbloeden. Mag men ook overigens de zuivere materiëele waardevermeerdering, die het inschietgeschut de Infanterie brengt, als altijd te groot schatten, over de moreele waarde van deze invoering zal wel geen twijfel kun nen oprijzen. Infanterie, die op het slagveld komt met het volle bewustzijn aan haar vuur onder alle omstandigheden eene hooge werk zaamheid te kunnen verleenen en die tegen alle toevalligheden van het slagveld is uitgerust: deze Infanterie zal niet terugdeinzen. Ad. 2. Gebruik als ballongescliut. Was deze vraag reeds met het optreden van de kabelballon in den gezichtskring van Infanteristische strijdopdrachten getrokkenin het bijzonder hebben de laatste resul taten, met bestuurbare ballons en luchtschepen verkregen, vooral echter de zich daaraan vastknoopende verwachtingen voor de toekomst, de vraag eene verhoogde actualiteit verleend. In de vakpers dook een geheele reeks van meer of minder uitge werkte voorstellen op tot bestrijding van dit nieuwste strijdmiddel. Niet alleen de theorie echter heeft zich van het vraagstuk meester gemaakt; ook de wapentechniek houdt zich bezig met het ontwerpen van eigen ballongeschut. En er zal ook wel niets anders overblijven, dan zulk ballongeschut in te voeren. Aan het hedondaagsche geschut der Veld-Artillerie kan men de mogelijkheid van het bestrijden van bestuurbare luchtschepen niet toekennen. Al kan het veldkanon tegen ver verwijderde kabelballons ook nog voordeelig dienst doen, zij is reeds volkomen onmachtig tegen luchtschepen op kortere afstanden, wanneer dus elevaties van 1820° verlangd worden. Met den houwitser daarentegen kunnen wèl elevaties tot circa 40° worden gegeven hier staat echter weer de geringe vuursnelheid, zoowel als het groote nu- nitieverbruik eene toepassing in den weg. Het ballongeschut moet zonder eenig voorbehoud elevaties tot 90° toestaan en moet hierbij een groot aantal schoten in kleine tijdsruimten kunnen afgeven. Zonder hier op de verdere details van het onderwerp in te gaan, zal men mogen verwachten, dat het ontworpen pantser en inscbiet- kanon zonder groote constructieve moeilijkheden ook tot ballonbestrij- ding kan worden ingericht en gebruikt En het zal dan zonder twijfel velen geruststellen, wanneer daarmede ook aan de Infanterie een middel is gegeven, waarmede het in helle kleuren afgeschilderde toekomstige „gevaar van boven" den spits wordt afgebeten. Ad. 3. Bestrijding der overige doelen van den veldoorlog. Tegen geheel open optredende levende doelen heeft zonder twijfel het gra naatkartetsschot de grootste uitwerking. Dit projectiel zal echter in het algemeen aan het ontwerpgeschut ontbreken. Eenerzijds het ge ringe uitzicht om bij het kleine projectielkaliber eene bruikbare gra naatkartetsconstructie te verwerkelijken, anderzijds ter wille van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 87