76 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT eenheid in de munitieuitrusting, doet van de granaatkartets afzien. Zoo zal men dus ook tegen open optredende doelen de granaat met schokbuis aanwenden. Gelukt het nu de granaat in slechts 50 werk zame springstukken te verdoelen, dan zal ook het granaatvuur noe menswaardige resultaten mogelijk maken. Bij eene vuursnelheid van 50 schoten zouden op deze wijze in de minuut 2500 projectielstukken de vijandelijke liniën bedreigen; als we aannemen, dat slechts ieder honderd ste deel werkelijk treft zou dit vuur 25 treffers in de minuut geven. De granaat met schokbuis heeft daarbij tegenover de granaatkartets het groote voordeel van eenvoudiger behandeling en zoowel tegenover granaatkartets- als tegenover machinegeweervuur het voordeel van eene meer gemakkelijke vuurleiding door de voortdurende mogelijkheid van waarneming der schoten. Wat betreft de doelen achter dekkingen zal men natuurlijk die doelen, welke b. v. in ruststelling, iu eene loopgraaf zittend, aan de directe uitwerking van het schot volkomen zijn onttrokken, niet met de granaat kunnen bireiken. Daarentegen is de uitwerking van het levendige granaatvuur niet gering te schatten, zoodra de tegenpartij ten behoeve van den afweer van den aanval de borstwering bezet; en daarin ligt juist weer het voordeel van het lichte geschut, n. 1. dat het in staat is den aanval der Infanterie inderdaad te begeleiden. Alleen op deze manier is het weer mogelijk, de met het geschut verleende materieele steun goed te benutten naar de behoefte van het oogenbiik. Er is nog een omstandigheid waaraan gedacht moet worden. Het nieuwe streven bij de versterkingskunst leidt daarheen de bezettingen van de gevechtsliniën ook in de vuursteliing zelf, in het bijzonder tegen de steiler invallende granaatkartetsvulkogels, een zoo mogelijk volkomene beschutting te verleenen. Aan dit streven zijn de ver schillende vormen van indekkingen der loopgraven en afwachtingsdek- kingen te danken. Daarmee echter is weer de beteekenis van het granaatvuur gestegen, hetwelk tegen de kruinen der borstweringen gericht zijnde, deze af kamt en tegelijkertijd bonnetten en lichtere indekkingen mede neemt. Nu eischt echter zulk een vuur tamelijk veel munitie en groote juist heid, welke voorwaarden weer bij het klein-kaliber geschut gemak kelijker verkregen worden; aan den eenen kant tengevolge van het kleinere projectielgewicht, aan den anderen kant, daar het tot op kleinere gevechtsafstanden kan oprukken Technische oplossing. Het kan hier alleen daarover handelen, om met behulp van eene eenvoudige berekening terloops eene grove schets te ontwerpen, die alleen slechts eene betrekkelijke waarde tot oriënteering kan worden toegekend. Streffleur, Mailieft 1909, deelt in het opstel „Urteile und Beobaclitungen von Mitkampfern Über Maschinengewekre im Feldkriege" de inzichten mede van een Japansch officier, die voor de bestrijding van den verdediger in loopgraven een 37 47 m.M. snelvuurkanon, dat den aanval met de Infanterie heeft mee te maken, voor noodzakelijk houdt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 88