78 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT beneden 50 kalibeis blijven. Ilit geeft eene lengte van het getrokken gedeelte van 3,2 X 50 160 cM. en hierbij 40 cM. gerekend voor de ligplaats van het projectiel en die van het sluitstuk, eene totaal lengte van het kanon van ongeveer 200 c M. Om het gewicht van het kanon te verkrijgen zouden ingewikkelde beiekeningen noodig zijn. Het ia echter ook mogelijk door eene een voudige vergelijking met de betreffende afmetingen van het 8 c.M. veldkanon, de benaderde waarde voor het gezochte kanongewicht te verkrijgen. Het 8 c.M. veldkanon M 5. geeft bij een kanongewicht van 355 KG. aan het projectiel eene mondingseuergie van E, 6,68 X 5002 85.204 K.G.M. De mondingsenergie van het ontwerpgeschut daarentegen zou zijn E2- 0,5. 8002 16.326 K.G.M. Men verkrijgt daaruit de volgende verhouding: 85,204: 16.326 355: X of X 68 KG. als gewicht van het kanon met sluitstuk bij het ontwerpgeschut. Dit zou geven eene gemiddelde wanddikte van het kanon van circa 24 mM., hetgeen ruim voldoende schijnt toegemeten. Wat betreft de overige technische details der inrichting van het kanon, daarover zijn hier niet veel woorden te verliezen. Bij de aanzienlijke lengte van het projectiel moet natuurlijk op eene groote trekhelling worden aangedrongen, welke doelmatigerwijze ook progres sief moet worden gemaakt. Ook over een nieuwen vorm der trekken, naar het systeem van den ingenieur Puff, moet gesproken worden. Het wezen van dezen nieuwen vorm bestaat daarin, dat de velden van achteren zoowel in diepte als in breedte zwakker geprofileerd zijn en eerst in het voorste deel van de ziel hare volle grootte bereiken. Hierdoor wordt de door het projectiel ondervonden weerstand naar de monding toe geleidelijk vergroot, waarmee een gelijkmatige gasdruk en daarmede weer eene grootere aanvangsnelheid wordt bedoeld. Stiiitslukmechanisme. Het een of andere door de kracht der buskruit- gassen bewogen automatisch of halfautomatisch sluitstuk van de een voudigste constructie. Pakketlading van 5-8 patronen, waardoor van zelf een vuur in seriën van eenzelfde aantal schoten wordt verkregen. Daar bij automatisch vuur de afzonderlijke serieën binnen enkele seconden kunnen worden afgevuurd, is het bereiken van eene vuur- snelheid van meer den 50 schoten in de minuut op de deze wijze zonder twijfel verzekerd. Wordt vervolgd). Streffleur Mil. Zeitschr. 09 v. D.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 90