INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 729 vereenigingen financieel steunen door het organiseeren van fancyfairs, enz., of door het geven van subsidie's, bijv. de afdeeling van den Volksbond, welke nu reeds een hoofdzakelijk moreelen steun verleenen aan den oud militair, het van Heutsz-fonds, de Regeering, enz., om op die wijze hunne sympathie te betuigen met deze practische hulp, dan js de gedachte, in voorgaande regels vervat, geen utopie, doch een zeer wel uitvoerbaar, en waarschijnlijk zéér vérstrekkend ingrijpen in de toekomst van den gepasporteerden militair. En waar het de bedoeling moet zijn, den oud-militair een waardiger bestaan te schenken door hem geschikt te maken voor versterking van het europeesche element in de koloniën, daar mag de zorg der vereeni- ging zich niet bepalen tot den oud-militair alleen, doch moet de ver betering van het gehalte der aanstaande indische burgers reeds in de gelederen geschieden. De soldaat in het vredesgarnizoen lijdt voornamelijk aan gebrek aan degelijken arbeid na zijn vrij lichten dienst. Dit brengt hem tot leeg- loopen, luieren in de cantine, drinken, en al den aankleve van dien. Verschillende pogingen, door officieren gedaan om den man uit zijn degenereereud nietsdoen op te heffen, leden schipbreuk op zijne onver schilligheid, zijn gebrek aan belangstelling. Wat voor nut had hij ervan waarom zou hij zich inspannen Ziet een soldaat echter, dat hij na zijn diensttijd wel degelijk profijt heeft van meerdere kennis, 't zij school- dan wel vakkennis, dan zal die onverschilligheid, althans bij het betere deel, verdwijnen en zal hij met beide handen eene gelegenheid aangrijpen, om kennis te verwerven. Eenige jaren geleden zijn in Frankrijk de „Foyers du soldat" ontstaan. In de eerste plaats vindt de soldaat daar de huiselijkheid, welke hij elders overal moet missen, komt hij in aanraking met belangstellende burgers en officieren, voelt hij zich beschouwd als fatsoenlijk mensch. Zonder bevordering van dogmatische of andere stokpaardjes, wordt daar ge streefd naar de opheffing van den soldaat door ontwikkeling en waar deering. Daar worden geregeld voordrachten gehouden over onderwer pen, welke betrekking hebben op het latere beroepsleven van den man, vindt hij gelegenheid zich meer te ontwikkelen. Zoo iets ligt ook op den weg van eene vereeniging, welke den indischen soldaat steun wil verleenen er zullen toch ook in Indië wel menschen gevonden wor den, die een weinigje van hun vrijen tijd willen geven aan den sol daat, om dezen vooruit te helpendie meer voor hem over hebben dan een borrel of een sigaar, als ze hem langs de soos zien slungelen Officieren, die nu vaak klagen over gebrek aan nuttige bezigheid na hun dienst, kunnen op deze wijze ook buiten de diensturen een heilza- men invloed uitoefenen op hunne minderen, en hun vertrouwen ver werven ook burgers zouden zeer veel nut kunnen stichten door zich beschikbaar te stellen. Op deze wijze zouden de leden der vereeniging, die door wederzijdsche ondervinding steeds beter inzien, hoe de hulp het best te verleenen is, hunne krachten ter beschikking kunnen stel len van een hoog doelzouden ze op edeler wijze den soldaat kunnen vooruithelpen dan door geld alléén Mogen deze regels aanleiding zijn, dat eindelijk eens met kracht het

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 111