leiding betreft, belangiijk in meening verschillen met den anderen, terwijl ook de individueele aanleg der instructeurs daarop grooten invloed zal uitoefenen. Eene uniforme opleiding is dan ook verre te verkiezen. ad. 2. Voor het geven van instructie, vooral voor den hoog- sten en belangrijksten rang van onderofficier, die ons leger kent, behoort eene geschiktheid, die niet allen officieren eigen is. Gewoonlijk wordt een instructeur onder de luitenants gezocht. Bij vele korpsen zal de commandant, nood gedwongen, een jong luitenant moeten aanwijzen, die noch de noodige ervaring te velde, noch die van den dienst in het vredesgarnizoen bezit. ad. 3e. Het examen voor onderluitenant wordt thans bij de verschillende korpsen afgenomen onder toezicht van den Korpscommandant, door eene commissie van een kapitein en twee luitenants. Hoewel de eischen zijn vastgesteld bij A.O. 1909 No. 2. Bijlage A., is deze toestand uit een billijkheidsoogpunt tegenover de candidaten niet gewenscht. Immers, de onderscheidene commissies zullen verschil lende vragen stellen. Bij de eene commissie zal het examen moeilijker af te leggen zijn dan bij de andere, zelfs al wordt er zooveel mogelijk naar gelijkmatigheid gestreefd. De individueele opvattingen, zoowel van examinatoren, als van den Korpscommandant immers, zullen van grooten invloed op het afnemen van het examen zijn en bij verschillende korpsen zullen in geringe of belangrijke mate daarin verschillen optreden. Dit is onbillijk tegenover de examinandi en deze onbillijk heid is alleen te ondervangen door het afnemen van het exa men door eene commissie. ad. 4e Doordat de bij de korpsen in opleiding zijnde adspi- ranten aan overplaatsing naar een ander garnizoen onderhevig zijn, wordt vaak de opleiding van veel belovende adspiranten onderbroken, ja, zelfs bij een overplaatsing te velde geheel gestaakt. De vruchten der voorafgegane, gedeeltelijke opleiding gaan daardoor voor het grootste deel verloren. 740 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 124