dan springt het m. i. duidelijk in 't oog, dat we ons niet in de eerste plaats moeten toeleggen op het verkrijgen van goede waakhonden voor de werken. Voor militaire gevangenissen is dit echter heel iets anders. De sterkte der wachten zou hierdoor aanmerkelijk kunnen worden verminderd. Aan het gebruik van diensthonden in de gevangenis zijn de bovenge noemde bezwaren niet verbonden. Ten eerste is de ontsnapte gevangene niet gewapend; ten tweede is deze eenmaal uit de gebouwen uitgebroken, dan heeft hij nog een flinke muur over te klimmen, iets wat hem zelfs door de kleinste nijdige foxterrier totaal onmogelijk gemaakt kan worden; door zijn geblaf zal onmiddellijk de geheele wacht gealarmeerd worden. Hierbij zij men echter gewaarschuwd de honden niet te fel te maken (iets wat de meeste eigenaars zoo graag in hun hond zien), teneinde ongelukken te voorkomen met de ongewapende uitbrekers. Ten derde is er voldoende per soneel aan de gevangenis verbonden om zich met de honden bezig te houden, iets wat beslist noodig is. Spoedig kent hij allen en zijn vriendschap met dit personeel zal volstrekt niet zijn wantrouwen jegens vreemden doen verminderen. De aanschaffing van deze honden zal vooral sterk preventief werken. De gevangenen toch, die van de honden hooren, hen misschien wel eens met het personeel zien oefenen, zullen, als ze weten wat hun daar in de nacht wacht, zich wel tweemaal bedenken, voordat ze een poging tot ontsnappen wagen. Als men geregeld de rubriek politiehonden in de binnen en buitenlandsche vakbladen volgt, staat men versteld van de heilzame vrees, welke stroopers, vagebonden, dieven enz. voor onze viervoeters aan den dag leggen. In vele gemeenten, waar tot de aanschaffing van ferme diensthonden werd over gegaan, daalde het aantal jaarlijksche inbraken en kleine diefstallen tot beneden de helft van vorige jaren, In sommige stadswijken zelfs, die vroeger berucht waren om hunne veel vuldige nachtelijke inbraken, kwam dit na het patrouilleeren met honden niet meer voor. De angst voor de politiehonden had de bende hare biezen doen pakken om elders hare prak tijken te hervatten. Zeer waarschijnlijk zou er zich onder velen van 't gevan- 748 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 132