z. dragen van vrij zware lasten (aanvulling munitie) c. q. ap- porteeren, verloren apporteeren, apporteeren van poppen uit wa ter, ladderklimmen, bewaken van personen (gevangenen), ge leiden van arrestanten (onbetrouwbare gidsen), verdedigen van den meester, enz. Het appèl behoeft niet meer bepaald beoefend te worden de hond, die de oefeningen a. tot en met p. en s, t en u goed kent, staat volkomen onder appèl, zit als't ware aan touwtjes, waar door zijn meester hem geheel kan sturen, zooals hij wil. Met zulk een hond kan men alles bereiken. We zullen nagaan in welke opzichten de hond ons belang rijke diensten kan verleenen tegen den I. V. I. Speurwerk. De hond is in staat om, na het nemen van lucht aan voor werpen, voetstappen of in een niet lang geleden verlaten ver blijfplaats, personen, welke die lucht veroorzaakt hebben, op te sporen, zelfs over zeer groote afstanden. Vooral in de In dische terreinen, waar van zeer druk gebruikte wegen weinig sprake zal zijn, komt deze eigenschap van den hond goed tot zijn recht. Als voorbeeld het volgende Een patrouille krijgt in opdracht een bende-hoofd of kleine bende, waarvan de verblijfplaats bekend is geworden, 's nachts op te lichten. Bij aankomst is de plaats reeds verlaten of na de overvalling blijkt, dat juist de voornaamste leden der bende ontsnapt zijn. Een onzinnig nahol- len zal geen resultaten opleveren. Men wachte een korten tijd en geve den troep bv. een kwartiertje rust; den geleider zal het niet moeilijk vallen een voorwerp te vinden, waarmee liefst het ontvluchte hoofd of anders een dei- leden van. de bende in aanraking is geweest; ook is het voldoende te weten waar een der ontsnapten een kenbaar punt gepasseerd is, een pad is op gegaan, is overgestoken, over een pagger geklommen, enz. De hond zal gemakkelijk een spoor vinden. De patrouille volgt nu in snellen gang den hond, die geleerd moet hebben kalm het spoor uit te werken, zoodat hij goed gevolgd kan worden; bij wendingen van het pad,'t overwinnen van hindernissen, enz., wacht hij den troep in. Dit 752 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 136