't redden van drenkelingen (behoeft hiervoor volstrekt niet groot te zijn, als men bedenkt dat op een concours in 't menschenredden, (ik meen te Philadelphia gehouden) een klei ne terriervarieteit het glansrijk won van alle New-Foundlands, de beroemde kinderredders). De „verloren apporteur" zal gemak kelijk bij moeilijke overgangen (door dichte struiken, sterke hellingen, enz.) mogelijk verloren geraakte wapenen opzoeken en apporteereneen flinken hond kan gemakkelijk geleerd worden de scherpste klewang of een geladen revolver of karabijn te apporteeren en op vlak terrein is zelfs een mo delgeweer voor hem niet te zwaar. Ook tegen den B.Y. zal de diensthond zijn werk weten te doen. Het overbrengen van berichten is hierbij m. i. de voornaamste prestatie, welke men van hem moet eischen. Men kan hem gemakkelijk leeren om, ingedeeld bij sluip- of verkenningspatrouilles, berichten naar de veldwacht te dragen in een snel tempo, door alle terreinen. Eveneens zullen zij, bij vredesoefeningen, vooral in grooter verband, hebben opgemerkt, hoe moeilijk het is bij het aan vallend gevecht berichten van achter naar de vurende tirail leurlinie te zenden en die het ongewenschte van optische seinen inzien (duidelijk aan den vijand markeerend, de plaat sen der afdeelingen en een prachtig punt biedend tot inschie ten), het voordeel van een hond, die in snel tempo zonder veel trefkans op te leveren de vuurlinie weet te bereiken, op de juiste waarde weten te schatten. Ook de munitie aan voer kan door een paar flinke honden met groote snelheid en zekerheid plaats hebben. Een hond van 52 c.M- kan gemakkelijk na eenige oefening 4 K.G. d.i. dus 80 patronen in vlot tempo vervoeren. Echter is 't goed hiervoor de grootste der beschikbare honden af te richten, daar bij elke c.M. meedere schouderhoogte bij ove rigens gelijken anatomischen bouw het gewicht der te dragen vrachten aanmerkelijk stijgt. Met eenige korte rusten kan de hond zoo urenlang blijven werken. Ook bij de bewakingsdienst kan de hond tegen den B.V. zijn diensten bewijzen, evenals bij het bewaren van verband INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 141