slechts 30.000 zijn gesneuveld of aan hun bekomen wonden zijn overleden, terwijl 300.000 het leven verloren hebben, tengevolge van ziekten, waarvan men de oorzaken kent en die men naar willekeur zou hebben kunnen doen verminderen of ophouden. De schuld hiervan wordt uitsluitend geweten aan de slechte organisatie van den Geneeskundigen Dienst. Ik wil echter niet wijzen op ons groote gebrek aan officieren van gezondheid (waarbij ik evenwel alleen de aandacht vestig op het geringe aantal chirurgen), noch op de onkunde en onhandigheid van het mindere personeel, n. b. gedeeltelijk gerecruteerd uit afgekeurde veldsoldaten, ik wensch hier uitslui tend te bespreken de ziekendragerseene categorie van menschen, betrekkelijk genegeerd in onze oorlogs-organisatie en van wier handelingen toch veelal het wel en wee der gewonden afhangt. De Beiersche Generaal-arts Professor von Nussbaum schrijft toch: „Na alle veldslagen, die ik heb bijgewoond, bleef mij „steeds één punt der regeling van den geneeskundigen dienst „zwaar op het hart drukken en ik houd dit punt dan ook „voor het verschrikkelijkste oogenblik van den oorlog. Het is „de gruwelijke tijd tusschen de verwonding en het bekomen „van hulp. Menig gewonde lag 8 tot 10 uur, ja tot diep in „den nacht, op afgelegen plaatsen en dankte zijn ontdekking „slechts aan een toeval, hoewel de mannen van den G. D. „hun taak tot het uiterste vervulden. Zoo gauw de gewonde „gevonden en gedeeltelijk verzorgd op de draagbaar gelegd „was, nam het treurspel een einde, want van af dit moment „wordt voor hem op de meest lieflijke wijze gezorgd. De „zoo even genoemde verschrikkelijke tijd is de groote vlek „der hedendaagsche oorlogvoering" Bij een voldoend aantal en geoefend personeel, waaronder de ziekendragers, wordt die tijd toe een minimum beperkt. Want de voornaamste taak der ziekendragers is immers: le. de gekwetsten, zoo mogelijk tijdens het gevecht, zoodra de omstandigheden, als intredende vuurpausen, bedekte ge steldheid van het terrein enz., dit veroorloven, op de meest doelmatige wijze te vervoeren uit de gevechtslinie naar de hulpverbandplaats 760 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 144