In Nederland wordt als eisch gesteld, dat zij, die tot zie kendrager worden opgeleid, gekozen moeten worden uit de manschappen die daartoe genegen zijn en in een krachtig ge stel, een bedaard en welwillend karakter, handigheid en vlug heid van begrip, de noodige waarborgen bezitten, dat zij den dienst van ziekendrager naar behooren zullen vervullen. Zij moeten voldoende vaardigheid bezitten in het lezen en schrijven. Het eenige hiervan, voor ons leger voorgeschreven, luidt: „bij de hospitalen en ziekenzalen te werk gestelde inlandsche „gestraften, worden gekeurd op hunne geschiktheid: a. voor „den dienst bij de veldtroepen en b. voor den hospitaaldienst „of voor andere werkzaamheden in den rug van het leger" (punt 164 voorl. alin. voorschrift betreffende den M. G. D. in N. I. op voet van oorlog B. V.). Zouden zij wellicht gekeurd worden op bovengenoemde eigenschappen En nog iets. Tot de taak der ziekendragers behoort ook, na afloop van het gevecht het slagveld afzoeken en o. m. de kostbaarheden en het geld van de dooden afnemen en inven tariseeren, in een zakdoek of kleedingstuk bergen en inle veren, opdat het zoodra mogelijk aan het D. v. O. kan worden opgezonden. En dit staat in vollen ernst voorgeschreven in punt 95 van bovengenoemd Y. M. G. D, terwijl met ziekendragers „dwangarbeiders" bedoeld wordenIk weet wel, dat dit afzoeken geschiedt onder toezicht van het hospitaalpersoneel, maar hoeveel is voor die taak beschikbaar, waar het grootste deel wel te werk zal worden gesteld in de ambulances en meer achterwaarts Maar ik zou vergeten dat er in ons leger ook nog militaire ziekendragers zijn, ten minste zoo noodig in het gevecht wor den aangewezeneenige willekeurige fuseliers (hun aantal noem ik straks), worden hiervoor bestemd. Om van hunne onge oefendheid niet te spreken, noch dat zij niet onder bescher ming van de Conventie van Genève hun werk kunnen ver richten, kleeft dit stelsel (als men daarvan spreken mag) deze grooten fout aan, dat zij, die het niet kunnen aanzien, dat hun gekwetste kameraden niet behoorlijk behandeld of dadelijk geholpen worden, het gelid verlaten, terwijl de ervaring leert, 762 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 146