dat zij, die om een of andere reden achterblijven, niet gemak kelijk in de vuurlinie terugkeeren. „Maar," schrijft Dr. Gori, destijds lector aan de universiteit te Amsterdam, „afgezien daarvan, zullen de gekwetsten beter „vervoerd worden door daartoe bestemde en gevormde dragers, „dan door den eersten den besten vrijwillige, die bovendien „nog niet eens over de noodige hulpmiddelen beschikken kan. „Om dezelfde redenen moet het gebruik van muzikanten „voor gekwetstendragers verworpen worden." Wij zijn eigenlijk uitsluitend aangewezen op de muzikanten, die echter te weinig geoefend worden en in andere legers dan ook slechts gebruikt worden voor het bezetten van tus- schenposten, z. g. wisselplaatsen, waar zij de zieken, reeds gedeeltelijk verzorgd door de eigenlijke ziekendragers, van dezen overnemen, als de afstand tot de ambulances te groot is. Dat ziekendragers bepaald gevormd en ter dege onderwezen moeten worden, bewijst ons de opleiding, die zij in de ver schillende legers ontvangen. Tot voorbeeld neem ik het Ne- derlandsche leger, dat in deze zeer zeker met zijn tijd is meegegaan. De ziekendragers, gekozen uit de vier-maanders, welke cate gorie van Juni tot October onder de wapenen is, blijven tot 1 Juli, dus gedureude één maand, bij hun compagnieën, waar zij geoefend worden in enkele onderdeelen, waarbij de nadruk gelegd wordt op pionieroefeningen, zooals het maken van een voudige uitgravingen en verbindingsgangen, het maken van schuilplaatsen en eenvoudige dekkingen. Daarna gaan zij over bij de hospitaal-compagnieën en worden te werk gesteld in de hospitalen, ter verkrijging van het noodige theoretisch en practisch onderricht. Twee dagen per week zijn zij dan nog ter beschikking van den Commandeerende Officier der Infanterie in hun gar nizoen, uitsluitend voor pionier- en marschoefeningen. Het den ziekendragers te geven onderricht omvat alles, wat betrekking heeft op het verleenen van eerste hulp aan en het vervoer van zieken en gewonden. Uiteraard houdt dit onderzoek nauw verband met de taak van den ziekendrager hierboven reeds genoemd. Het betreft o. m.: INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 147